KRYESORE

Yuri Kim e informuar për takimet Rama-McGonigal? Dyshimet që ngre ‘New York Times’

Yuri Kim e informuar për takimet Rama-McGonigal? Dyshimet që ngre

Përfshirja e ish-zyrtarit të FBI-së, Charles McGonigal, në skandalin e korrupsionit dhe bashkëpunimit me oligarkun rus Deripaska, nxori edhe emrin e kryeministrit Edi Rama, si një mik i ngushtë dhe me lidhje të forta me ish-zyrtarin.

Media aamerikane ‘New York Times’ ka sjellë detaje të reja nga lidhja Rama-McGonigal. NYT shkruan se gatishmëria e McGonigal për t’u takuar me kreun e shtetit në Shqipërim një vend ku ka një prani diplomatike amerikane, tregon se McGonigal nuk po e mbante të fshehtë takimin e tij nga kolegët.

Në këtë rast, NYT i referohet pikërisht ambasadës amerikane në Tiranë dhe ambasadores Yuri Kim, e cila nuk ka bërë ende një reagim mbi përfshirjen e Ramës në skandalin e ish-zyrtarit.

Nga aktakuza, rezulton se McGonigal ka përdorur adresën e e-mailit të FBI-së si edhe telefonin, për çështje të cilat lidheshin me Shqipërinë.

Por çfarëdo preteksti zyrtar që mund të kishte McGonigal për ato udhëtime dhe shoqata mund të kishte shërbyer gjithashtu si mbulesë për aktivitete më të diskutueshme.

Fakti që krimet e dyshuara ndodhën pak përpara daljes në pension të tij, tregon se McGonigal mund të ketë filluar ose rritur aktivitetet e paligjshme pas kryerjes së testeve të fundit të poligrafit, të cilat supozohet se do të administrohen çdo pesë vjet.

Holden Triplett, një ish-zyrtar i FBI-së i cili ka marrë pjes ënë misionin e  kundërzbulimit në Kinë, thotë se tradhtia e agjencisë nga dikush me pozitën e McGonigal për 225,000 dollarë, nëse vërtetohet, do të ishte befasuese duke pasur parasysh se ish-zyrtarët mund të fitojnë shuma të konsiderueshme si konsulentë pas daljes në pension, përveç pensioneve të majme.

Të fundit