Flash News

Bota

Explained/ What is driving the current Israel-Gaza violence

Explained/ What is driving the current Israel-Gaza violence

Israel and Palestinian militants in the Gaza Strip have resumed attacks, which were halted last year. Israeli airstrikes have killed 11 people, including a senior commander from Palestinian Islamic Jihad, an Iranian-backed militant group.

Israel has carried out several deadly airstrikes, including the targeted killing of a senior commander from Palestinian Islamic Jihad, an Iranian-backed militant group.

Militants have fired dozens of rockets into Israeli cities and towns, killing tens of thousands of people.

IN THE SHADOW OF HAMAS

Islamic Jihad is the smaller of the two main Palestinian militant groups in the Gaza Strip, and is much larger than the ruling group Hamas. But it enjoys direct financial and military support from Iran and has become the driving force in engaging in rocket attacks and other confrontations with Israel.

Hamas, which took control of Gaza in 2007 from the internationally recognized Palestinian Authority, is often limited in its ability to act because it bears responsibility for running the impoverished territory's day-to-day affairs. Islamic Jihad has no such duties and has emerged as the most militant faction, occasionally undermining Hamas's authority.

The group was founded in 1981 with the goal of establishing a Palestinian Islamic state in the West Bank, Gaza and all of what is now Israel. It has been designated a terrorist organization by the US State Department, the European Union and other governments. Like Hamas, Islamic Jihad has vowed to destroy Israel.

THE IRANIAN CONNECTION

Israel's main enemy, Iran, supplies Islamic Jihad with training, expertise and money, but most of the group's weapons are produced domestically. In recent years, it has developed an arsenal equal to that of Hamas, with longer-range rockets capable of hitting Israel's central Tel Aviv area.

Edhe pse baza e tij është Gaza, Xhihadi Islamik ka gjithashtu udhëheqje në Bejrut dhe Damask, ku mban lidhje të ngushta me zyrtarët iranianë. Ziad al-Nakhalah, udhëheqësi më i lartë i grupit, ishte në Teheran duke takuar zyrtarët iranianë kur Izraeli filloi operacionin e tij në Gaza të premten.

VRASJA E KOMANDATËVE

Kjo nuk është hera e parë që Izraeli vret udhëheqës të Xhihadit Islamik në Gaza. Komandanti që vrau të premten, Taiseer al-Jabari, zëvendësoi Bahaa Abu el-Atta i cili u vra nga Izraeli në një sulm të vitit 2019. Vdekja e tij ishte vrasja e parë e profilit të lartë e një figure të Xhihadit Islamik nga Izraeli që nga lufta e vitit 2014 në Rripin e Gazës.

Al-Jabari, 50 vjeç, ishte anëtar i "këshillit ushtarak" të Xhihadit Islamik, organi vendimmarrës i grupit në Gaza. Ai ishte përgjegjës për aktivitetet militante të Xhihadit Islamik në qytetin e Gazës dhe në Rripin verior të Gazës gjatë luftës së vitit 2021. Izraeli tha se ai ishte duke u përgatitur për të nisur një sulm raketor antitank kundër Izraelit.

Vdekja e tij erdhi pas arrestimit nga Izraeli të një komandanti të lartë të Xhihadit Islamik në Bregun Perëndimor në fillim të kësaj jave. Bassam al-Saadi, 62 vjeç, është një zyrtar i lartë i Xhihadit Islamik në Bregun Perëndimor verior. Sipas mediave izraelite, al-Saadi po punonte për të thelluar shtrirjen e grupit në Bregun Perëndimor dhe për të zgjeruar aftësitë e tij.

Al-Saadi kaloi gjithsej 15 vjet gjatë disa periudhave në burgjet izraelite për të qenë një anëtar aktiv i Xhihadit Islamik. Izraeli vrau dy nga djemtë e tij, të cilët ishin gjithashtu militantë të Xhihadit Islamik në incidente të veçanta në vitin 2002 dhe shkatërroi shtëpinë e tij gjatë një beteje të ashpër në qytetin Jenin të Bregut Perëndimor në të njëjtin vit.

NJË BALANCË DELIKATE

Që nga marrja e pushtetit në vitin 2007, Hamasi ka zhvilluar katër luftëra me Izraelin, shpesh me mbështetjen e luftëtarëve të Xhihadit Islamik. Përveç një shpërthimi në fillim të këtij viti, kufiri ka qenë kryesisht i qetë që nga lufta 11-ditore e vitit të kaluar.

Militantët e Xhihadit Islamik e kanë sfiduar Hamasin duke gjuajtur raketa, shpesh pa marrë përgjegjësinë, për të rritur profilin e tij në mesin e palestinezëve ndërsa Hamasi ruan armëpushimin. Izraeli e konsideron Hamasin përgjegjës për të gjitha raketat që vijnë nga Gaza.

KRIZA POLITIKE

Luftimet aktuale vijnë pasi Izraeli është zhytur në një krizë të zgjatur politike që po i dërgon votuesit në qendrat e votimit për herë të pestë në më pak se katër vjet në vjeshtë.

Udhëheqësi kujdestar Yair Lapid mori detyrën në fillim të kësaj vere pasi qeveria e larmishme ideologjike që ai ndihmoi të formohej u shemb, duke shkaktuar zgjedhjet e reja.

Lapid, a former centrist TV host and author, lacks the security background that many Israelis see as essential to their leadership. His political fortunes could rest on actual fighting, or gaining a boost if he can portray himself as a capable leader.

Lapid hopes to oust former prime minister Benjamin Netanyahu, who is on trial on corruption charges, in the next vote.

Source: AP

Latest news