Kërkimet nga Turqia për naftë dhe gaz në Mesdheun lindor, Macron i del në krah Greqisë, i dërgon ushtrinë

Emmanuel Macron, presidenti i Francës, i ka kërkuar Turqisë të ndalojë kërkimet e naftës dhe gazit në ujërat e diskutuara në Mesdheun lindor dhe është zotuar të “forcojë përkohësisht” praninë ushtarake franceze në zonë.

Në një deklaratë për mediat, zyra e Macron tha se udhëheqësi francez shprehu shqetësimin për eksplorimin e “njëanshëm” nga Turqia në një telefonatë me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis.

Ajo shtoi se kërkimi duhet të “pushojë në mënyrë që të lejojë një dialog paqësor” midis anëtarëve fqinj të NATO-s.

Përplasja u thellua këtë javë kur Ankaraja dërgoi anijen kërkimore ‘Oruc Reis’ të shoqëruar nga marina detare turke në ishullin grek Kastellorizo ​​në Mesdheun lindor.

Greqia vendosi gjithashtu anije luftarake për të monitoruar situatën, e cila aktualisht po lundron në perëndim të Qipros.

Incidenti lidhet me përplasjen e fundit për kërkime në Mesdheun lindor të pasur me gaz, një burim i shpeshtë i mosmarrëveshjeve midis Turqisë dhe fqinjëve, përfshirë Greqinë, Qipron dhe Izraelin.

Në deklaratën e tij, Macron tha se Franca do të rrisë praninë e saj ushtarake për të “monitoruar situatën në rajon dhe për të mbështetur ligjin ndërkombëtar”.

Udhëheqësi francez bëri thirrje muajin e kaluar për sanksione nga BE kundër Turqisë për ato që ai i përshkroi si “shkelje” të sovranitetit Grek dhe Qipros mbi ujërat e tyre territoriale.

Marrëdhëniet midis Parisit dhe Ankarasë janë acaruar edhe për konfliktin në Libi.

Ndërkohë, Mitsotakis i kërkoi Turqisë të tregonte “pjekuri”, duke paralajmëruar se sulmi në Mesdheun lindor mund të çonte në një incident ushtarak.

Kryeministri Grek tha se Athina nuk do të kërkonte të përshkallëzonte situatën, por shtoi: “Asnjë provokim nuk do të anashkalohet pa përgjigje”.

Athina ka kërkuar tërheqjen e menjëhershme të Oruc Reis nga ajo që e konsideron si territorin e saj, dhe ka kërkuar një takim urgjent të ministrave të jashtëm të BE për këtë çështje.

Shefi i diplomacisë së BE Josep Borrell tha se ministrat e jashtëm do të zhvillojnë një takim të jashtëzakonshëm të Premten për të diskutuar mbi Mesdheun lindor, Libanin dhe Bjellorusinë.

Ndërkohë, Ministri i Jashtëm Grek, Nikos Dendias do të trajtojë çështjen me Sekretarin e Shtetit të SHBA, Mike Pompeo të Premten në Vjenë.

Një krizë e ngjashme muajin e kaluar u shmang pasi Turqia tërhoqi anijen Oruc Reis për të zhvilluar bisedime me Greqinë dhe Gjermaninë.

Por gjendja u acarua javën e kaluar pasi Greqia dhe Egjipti nënshkruan një marrëveshje për krijimin e një zone ekskluzive ekonomike në rajon.

Ministria e jashtme turke ka thënë se marrëveshja Greqi-Egjipt ishte “e pavlefshme”.

Egjipti, Qipro dhe Greqia gjithashtu kanë denoncuar një marrëveshje të “pavlefshme”, përfshirë një marrëveshje sigurie, të nënshkruar vitin e kaluar midis Ankarasë dhe qeverisë së njohur nga KB në Libi.

“Turqia do t’i zgjidhë mosmarrëveshjet për naftën me Greqinë përmes dialogut”, Ministri i Brendshëm turk: Do i mbrojmë interesat tona