Flash News

Kosova

Ambasadori i SHBA takohet me Kurtin, i vendos dy kushte për shtensionimin e situatës në Veri

Ambasadori i SHBA takohet me Kurtin, i vendos dy kushte për shtensionimin e

Ambasadori i SHBA-s në Prishtinë, Jeff Hovenier u takua sot me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

Diplomati amerikan ka thënë se është çështje urgjente që të qetësohet situata në veri të Republikës dhe thotë se për të ndodhur kjo rruga është e qartë.

Sipas Hovenier, tre kryetarët e komunave veriore duhet të punojnë nga objekte alternative dhe që policia e Kosovës të largohet nga objektet e komunave në veri.

Ai thotë se SHBA-ja nuk sheh arsye që në këtë moment kryetarët e rinj të qëndrojnë ne objektet e komunave veriore dhe se prania e policisë në objekte nuk i kontribuon qetësimit të situatës.

 

Të fundit