Flash News

KRYESORE

“U pagua t’i organizojë takime Ramës me zyrtarë të SHBA”, revista amerikane zbardh skemën si i pastronte paratë McGonigal

“U pagua t’i organizojë takime Ramës me zyrtarë

Charles McGonigal, një nga zyrtarët më të lartë të FBI-së u vendos në dy akuza të hënën në darkë, mes të tjerash, për udhëtime me shpenzime të paguara në Tiranë ku u takua me kryeministrin Edi Rama dhe për marrjen e një shume prej 225 mijë dollarësh nga një shqiptaro-amerikan

Rasti ka bërë jehonë në mediat ndërkombëtare, kryesisht ato amerikane prej ditësh, ndërsa ditë pas ditë zbardhen detaje të reja mbi këtë skandal.

‘The Dispatch’, një revistë konservatore amerikane shkruan se McGonigal ishte paguar për të ndihmuar  zyrtarët aktualë shqiptarë dhe boshnjakë (përfshirë kryeministrin e Shqipërisë) të përpiqeshin të organizonin takime me zyrtarë të lartë të SHBA-së. Thuhet se ai madje hapi hetime penale të FBI me kërkesën e tyre.

Po ashtu, në shkrim tregohet skema që ndiqte ish agjenti për pastrimin e parave që merrte ryshfet.

Pjesë nga artikulli:

Charles McGonigal, ish-agjenti special i kundërzbulimit të huaj në zyrën në terren të FBI-së në Nju Jork, është akuzuar për shkelje të sanksioneve dhe pastrim parash për përfshirjen e tij të dyshuar me një oligark rus. Një aktakuzë është vetëm versioni i qeverisë për atë që shpesh është një histori komplekse, por nëse një zyrtar i lartë i kundërzbulimit është kthyer me të vërtetë nga qeveritë e huaja, kjo është një goditje serioze për interesat amerikane.

Qeveria hapi padi të veçanta në Nju Jork dhe Uashington të hënën. Aktakuza e Nju Jorkut akuzon McGonigal për shkelje të sanksioneve dhe pastrim parash. Departamenti i Thesarit sanksionoi oligarkun rus Oleg Deripaska, një bashkëpunëtor i Vladimir Putinit, në vitin 2018. Departamenti i Drejtësisë pretendon se ndërsa McGonigal ishte ende në zyrë, një oficer i dyshuar rus i inteligjencës që punonte për Deripaska iu afrua atij për të marrë një stazh për vajzën e tij.

Sipas padisë, pasi u tërhoq nga FBI, McGonigal u takua me Deripaskën jashtë vendit, ndërsa kjo e fundit kërkoi një firmë ligjore për ta përfaqësuar atë në përpjekjet për t'u hequr nga lista si një ent i sanksionuar.

Firma mbajti McGonigal si hetues për 25,000 dollarë. Më pas, DD pretendon se McGonigal filloi në mënyrë të paligjshme të punonte drejtpërdrejt për Deripaska për të hetuar një tjetër oligark, në këmbim të 51,000 dollarëve dhe 42,000 dollarë në muaj. McGonigal dyshohet se i ka pastruar këto pagesa përmes një biznesi të paidentifikuar në Neë Jersey, në pronësi të një miku, të cilit ai i ishte bashkuar më parë, duke përdorur një identitet të rremë, ndërsa ishte ende në FBI.

Aktakuza e Uashingtonit e akuzon McGonigal per deklarata të rreme në lidhje me financat dhe kontaktet e tij me jashtë dhe udhëtimet gjatë kohës që ishte në FBI. Sipas aktakuzës, McGonigal mori të paktën 225,000 dollarë ndërsa ishte ende në byro për të ndihmuar zyrtarët aktualë dhe ish-shqiptarë dhe boshnjakë (përfshirë kryeministrin e Shqipërisë) të përpiqeshin të organizonin takime me zyrtarë të lartë të SHBA-së. Thuhet se ai madje hapi hetime penale të FBI me kërkesën e tyre.. The Dispatch

Të fundit