Mot i paqendrueshëm, si do të mbajë koha këtë fundjavë dhe deri të mërkurën

Nëse keni bërë plane këtë fundjavë duhet të merrni masa, pasi moti do të jetë me luhatje.

Sipas Meteoalb fundjava do të karakterizohet nga moti i kthjellet dhe vranësira të shpeshta në të gjithë vendin.

Nga java tjetër priten sërish vranësira dhe shira në të gjithë vendin, që do të bëhen më të dendura gjatë ditës së martë.

“Që nga dita e mërkurë dhe deri në fund të muajit do të ketë ri-kthim te kthjellimeve në territor. Temperaturat e ajrit do të jenë relativisht të ulëta gjatë ketij episodi 3-4 ditor KU vlerat minimale do të zbresin deri në 8⁰C gradë C NDERSA maksimalet do të luhaten nga 29 apo 30⁰C.
Era do të jetë e fortë gjatë këtyre ditëve duke arritur shpejtesinë deri në 60 km/h duke sjellë në brigjet detare dallgezim të lartë deri 6 ballë.”, sqaron Meteoalb.