Flash News

POLITIKOFF

Filmat ishin ndryshe nga ç`priste, Dakota Johnson fajëson autoren e '50 Shades of Grey': Ishte dredharake

Filmat ishin ndryshe nga ç`priste, Dakota Johnson fajëson autoren e

Dakota Johnson pohoi se kishte probleme prapa skenave të Fifty Shades of Grey, trilogjisë romantike BDSM në të cilën ajo luajti nga 2015 deri në 2018.

"Unë jam një person seksual dhe kur jam i interesuar për diçka, dua të di shumë për të," tha Johnson, 32 vjeçe, për 'Vanity Fair' në një artikull të botuar të martën, 28 qershor. "Kjo është arsyeja pse i bëra ato. filma lakuriq.”

Ajo shtoi, "Unë u regjistrova për të bërë një version shumë të ndryshëm të asaj që përfunduam duke bërë."

Filmat erotikë ndoqën Johnson si Anastasia Steele, një studente e diplomuar që e gjen veten në një lidhje me miliarderin Christian Grey (Jamie Dornan).

Kur u pyet se cili ishte "problemi" në prapaskenë, Johnson fajësoi një "kombinim" të studios dhe regjisorëve (Sam Taylor-Johnson drejtoi të parën dhe James Foley bëri dy vazhdimet) përgjatë tre filmave. "Ishte gjithashtu autori i librave," pretendoi ajo.

E.L. James shkroi Fifty Shades si një trillim për fansat e Twilight para se të bëhej viral, dhe 59-vjeçarja nga Anglia e përshtati punën e saj si një seri origjinale në vitin 2011, duke shitur mbi 125 milionë kopje në mbarë botën. Me një bazë kaq masive fansash, James (emri i vërtetë është Erika Mitchell) u mirëprit si producent në filma.

Filmat ishin ndryshe nga ç`priste, Dakota Johnson fajëson autoren e

"Ajo kishte shumë kontroll krijues, gjatë gjithë ditës, çdo ditë, dhe ajo thjesht kërkonte që disa gjëra të ndodhnin," shpjegoi Johnson. “Kishte pjesë të librave që thjesht nuk do të funksiononin në një film, si monologu i brendshëm, i cili ndonjëherë ishte tepër i lezetshëm. Nuk do të funksiononte të thuash me zë të lartë. Ishte gjithmonë një betejë. Gjithmonë. Kur bëra audicionin për atë film, lexova një monolog nga Persona [një film i Ingmar Bergman i vitit 1966] dhe thashë: "Oh, kjo do të jetë vërtet e veçantë".

"Ne do të bënim pamjet e filmit që Erika donte të bënte, dhe më pas do të bënim pamjet e filmit që donim të bënim," pohoi Johnson. “Një natë më parë, do të rishkruaja skena me dialogun e vjetër, në mënyrë që të shtoja një rresht aty-këtu. Ishte si kaos gjatë gjithë kohës.”

Sipas Johnson, e vetmja skenë nga skena origjinale e skenarit që u shfaq në ekranin e madh është kur Anastasia dhe Christian bëjnë kontratën seksuale, dhe aktorja ende beson se ajo është "skena më e mirë në të gjithë filmin".

Edhe pse ishte një përvojë stresuese, themeluesja e TeaTime Pictures nuk është penduar dhe pranon se filmat e nxehtë ishin të mirë për karrierën e saj. Ndërsa filmat Fifty Shades u vlerësua në mënyrë kritike, ata fituan mbi 1 miliard dollarë në arkë.

"Ka gjëra që ende nuk mund t'i them sepse nuk dua të dëmtoj karrierën e askujt dhe nuk dua të dëmtoj reputacionin e askujt, por si Jamie dhe unë u trajtuam shumë mirë," tha ylli. “Erika është një grua shumë e bukur dhe ajo ishte gjithmonë e sjellshme me mua dhe jam mirënjohëse që donte që unë të luaja në ato filma.”

Të fundit