KRYESORE

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi dje në botë

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi

Mirëmëngjes!

Politiko.al mbështetur në raporte të gazetave amerikane, ju sjell një blic lajmesh nga bota në ‘Posta e mëngjesit’. Për të marrë ‘Postën’ çdo mëngjes me email na shkruani në [email protected]

■ Numri i të vdekurve në ShBA nga koronavirusi ka kaluar 200,000 - më shumë vdekje se në çdo vend tjetër.

■ Eutanazia: Ndërsa qeveritë në të gjithë botën mendojnë të lejojnë përfundimin e jetës për të lehtësuar vuajtjet, Vatikani përsëriti kundërshtimin e tij për të ndihmuar vetëvrasjen dhe eutanazinë, të cilën ajo e quajti veprime "thelbësisht të mbrapshta", "në çdo situatë ose rrethanë".

■ Presidentët e Shteteve të Bashkuara dhe Kinës në fjalimet e tyre të së martës në Asamblenë e Përgjithshme të OKB folën mbi koronavirusin, ngrohjen globale, të drejtat e njeriut, bashkëpunimin ndërkombëtar dhe një sërë çështjesh të tjera, duke theksuar një rivalitet superfuqish që Sekretari i Përgjithshëm António Guterres, ka quajtur një rrezik të madh global.

■ Ceremonia e Çmimit Nobel për Paqen e këtij viti është anuluar për shkak të pandemisë.

■ Kryeministrja Jacinda Ardern e Zelandës së Re kërkoi falje pasi u fotografua me mbështetësit pa distancim shoqëror dhe pa maska javën e kaluar ndërsa ishte në turet e fushatës.

■ Një votim në Senatin Amerikan për të nominuarin e Presidentit Trump për të zëvendësuar Ruth Bader Ginsburg në Gjykatën Supreme duket i sigurt pasi Senatori Mitt Romney tha se ai mbështeste lëvizjen për të plotësuar vakancën.

■ Rrjeti social Facebook tha se kishte hequr faqe të rreme të krijuara në Kinë që kishin për qëllim të ndikonin në zgjedhjet presidenciale të ShBA, si për dhe kundër Trump dhe senatorit Joe Biden.

Ditari politik

Të fundit