Rajoni

Ministri turk: Greqia nuk po sillet si një fqinj i mirë, 'ngacmuan Cesmen'

Ministri turk: Greqia nuk po sillet si një fqinj i mirë,
Hulusi Akar

Ministri turk i Mbrojtjes, Hulusi Akar tha se Greqia nuk po sillet si një fqinj i mirë dhe përsëriti pretendimet e ngacmimit të anijes "Cesme" nga shteti helen.

Ai theksoi se vendi i tij është i vendosur për të mbrojtur të drejtat e tij në "atdheun blu", përfshirë Qipron.

"Siç e dini, luftëtarët grekë shqetësuan anijen" Cesme "e cila po kryen kërkime shkencore. Sigurisht që përgjigja e duhur u dha nga zyrtarët tanë. Theksoj edhe një herë se ky qëndrim nuk ka asnjë lidhje me marrëdhëniet e mira fqinjësore ", u shpreh ai.

Kujtohet se të martën, Ankaraja pretendoi se të hënën katër greke F-16 "ngacmuan" anijen e marinës turke "Cesme", e cila po kryen kërkime në Egjeun qendror.

Të fundit