Raporti i DASH, Duka: Koha për një kontratë të re me shqiptarët

Kreu i PAA, Agron Duka e ka cilësuar raportin e fundit të DASH, sipas të cilit Shqipëria cilësohet si vendi më i korruptuar i Ballkanit, si një alarm për të ardhmen e vendit.

Në një reagim në rrjetet sociale, Duka paralajmëron se vendi rrezikon që në fund të këtij 100 vjeçari të ketë një popullsi të rrudhur me 62%, bazuar në të dhënat e OKB-së dhe për këtë bën përgjegjës qeverinë aktuale.

Në kushte të tilla, Duka shprehet se është koha për të ndryshuar modelin politik dhe ekonomik të vendit dhe se shqiptarëve u duhet një kontratë e re në organet vendimmarrëse.

“Nëse raporti i Departamentit Amerikan të Shtetit, në të cilin nënvizohet se Shqipëria është vendi më i korruptuar i Ballkanit, është diagnostifikimi i një shoqërie të marrë peng, parashikimi i uljes së popullsisë i bërë nga OKB-ja është pasoja më katastrofike.

Vendi ynë rrezikon që në fund të këtij 100 vjeçari të ketë një popullsi të rrudhur me 62%. Kjo është edhe vjedhja e shekullit, vjedhje e së ardhmes së një kombi. Sigurisht, fajtorët për këtë skenar ogurzi nuk janë vetëm ata që sot mbretërojnë në shtetin monist, por e vërteta është se ata mbajnë përgjegjësinë kryesore në pengimin e zgjidhjes së një krize që, në një periudhë afatgjatë, do të ketë pasojat e një gjenocidi të heshtur. Një gjenocid që nuk po kryhet nga armiq të jashtëm, por nga njerëz që vendosin mbijetesën e tyre politike, përmbi mbijetesën e kombit.

Tani që e kemi të qartë se cila është e ardhmja që na pret, duhet të ngrihemi në lartësinë e kësaj sfide jetike për vendin. Duhet ndryshuar modeli politik dhe ekonomik i vendit, duhet të dalim nga spiralja e tmerrshme e krizave që ushqejnë kriza. Duhet një kontratë e re me shqiptarët, që të lejojë konkurrencën e ideve, dialektikën e shëndetshme politike, përfaqësimin e drejtë dhe të ndershëm të qytetarëve në organet vendimmarrëse.

Koha është tani!”, shkruan Duka.