Sulme ajrore në provincën Idlib të Sirisë, vriten të paktën 33 ushtarë turq  

Të paktën 33 ushtarë turq u vranë në provincën Idlib të Sirisë në një sulm ajror nga forcat e regjimit sirian, sipas Gov. Rahmi Dogan nga provinca Hatay e Turqisë.

35 ushtarë të plagosur në sulm janë evakuuar në spitalet në Turqi, tha Dogan.

Një takim i sigurisë po mbahet në pallatin presidencial pas “sulmit të paqartë kundër ushtarëve heroikë në Idlib të cilët ishin atje për të siguruar sigurinë tonë kombëtare”, tha në një deklarate drejtori turk i komunikimeve Fahrettin Altun.

Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu foli me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg pas sulmit sirian, sipas një deklarate të lëshuar nga ministria.

Nuk kishte detaje të mëtejshme në lidhje me përmbajtjen e telefonatës, shkruan CNN.

Qeveria Siriane nuk ka komentuar pretendimin turk.

Ushtarët turq janë në zonën e fundit të mbajtur nga rebelët e Sirisë, si pjesë e një marrëveshjeje de-përshkallëzimi të vitit 2018 midis Ankarasë dhe Moskës. Qeveria Siriane, e mbështetur nga Rusia, ka ngritur një fushatë agresive ajrore kundër rebelëve në Idlib javët e fundit.

Qindra mijëra njerëz kanë ikur nga territori i fundit i mbajtur nga opozita në Siri në dy muajt e fundit, në vazhdën e një fushate ajrore dhe sulmimin tokësor nga regjimi sirian dhe mbështetësit e tij rus.

Dhjetëra mijëra janë ende në lëvizje, dhe gati 700,000 nga të zhvendosurit janë gra dhe fëmijë.

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit tha se Shtetet e Bashkuara tha se “Ne qëndrojmë pranë Turqisë tonë Aleate të NATO-s dhe vazhdojmë të kërkojmë një fund të menjëhershëm të këtij sulmi të neveritshëm nga regjimi Asad, Rusia dhe forcat e mbështetur nga Irani.”