Të gjithë filmat e Joaquin Phoenix, duke u renditur nga më i keqi deri tek më i miri

Pak aktorë janë po aq eksplozivë dhe të paparashikueshëm sa Joaquin Phoenix. Personaliteti i tij publik është shpesh në mënyrë të brishtë – një krijues i torturuar që nuk ka asnjë interes të luajë sipas rregullave të sistemit të Hollywood-t. Pavarësisht nëse sjellja e tij në evente çmimesh ose në intervista është një tjetër shfaqje e tij apo i vërtetë dhe i sinqertë, është interesante të ndjekësh karrierën e një njeriu këtë konfuz dhe unik. Në një qytet që shpërblen ndjekësit, Phoenix shtron rrugën e tij. Ai jep gjithçka që ka për secilën shfaqje. Ai është një artist i një artisti. Dhe pse kjo ndonjëherë mund të dalë në ekran si pretencioze dhe e pakëndshme, më shpesh se sa prodhon disa nga performancat më interesante e më të thellat në kinemanë moderne. Më poshtë kemi renditur filmat dhe shfaqjet më të mira të Joaquin Phoenix, të renditura nga më të këqijat në më të mirat. – Matt Miller

33. Irrational Man (2015)

Thjesht një film i padurueshëm i Woody Allen. Çfarë është me e keqja është se Phoeniz është vërtetë i tmerrshëm si një tjetër avatar patetik në ekranin e Allen. – MM

32. Russkies (1987)

Filmi është çuditërisht intensiv me tensionet e epokës së Luftës së Ftohtë dhe një Phoenix i ri i zellshëm që vepron si një adoleshente para-militante. E mendonit që ky djalosh topolak do shndërrohej në një ndër aktorët që duam më shumë? -MM.

31. It’s All About Love

“It`s all about love” është një film plehrash me një komplot prekës, por Phoenix dhe Danes bëjnë një dyshe argëtuese. -Adrienne Westenfeld.

29. 8MM (1999)

Nicolas Cage është një hetues privat i punësuar nga klientë të pasur për të përcaktuar nëse një film i shurdhër është marrëveshje e vërtetë në 8MM të Joel Schumacher, dhe për udhëtimin e tij në botën e pornos të LA-së, ai përfshin ndihmën e punonjësve të dyqaneve për të rritur, Max California (Phoenix). Skenat e Phoenix me Cage janë pikat më të larta të këtij filmi. – Nick Schager.

28. Inventing The Abbotts (1997)

27. I’m Still Here (2010)

Kush mund të harrojë intervistën famëkeqe të David Letterman të Joaquin Phoenix ku ai doli jashtë me mjekër të plotë dhe syze dielli? Ai nuk pranoi t’u përgjigjej pyetjeve. Letterman ishte dukshëm i irrituar pasi Phoenix pretendoi të fillonte një karrierë repi.­ -MM.

26. Brother Bear (2003)

Ndërsa është një histori e shkëlqyeshme, kërkon gjithashtu aktorin e prestigjit Joaquin Phoenix. Kjo është dhurata më e madhe për të gjithë. —Justin Kirkland

25. Reservation Road (2007)

Këtu është një goditje e fortë e një filmi në të cilin Joaquin Phoenix luan një baba të fiksuar pas vdekjes së pazgjidhur të djalit të tij nga një shofer i cili kishte ikur nga vendi i ngjarjes. Performanca e tij është e mirë, por filmi në vetvete është i vështirë për tu parë jo vetëm sepse është kaq i zymtë, por sepse shkrimi vazhdon të pengohet vetvetiu. Phoenix bën më të mirën që mundet me atë që ka, por në fund të fundit, nuk mjafton. – MM

24. Ladder 49 (2005)

23. U-Turn (1997)

U-Turn nuk është as afër punës më të mirë të Oliver Stone. Në fakt, është përgjithësisht një film mjaft i pakëndshëm. -MM. 

22. Clay Pigeons (1998)

21. The Village (2004)

Thriller psikologjik i periudhës së shtrembëruar të M. Night Shyamalan nuk do të ekzistonte pa personazhin Lucius Hunt, tw luajtur nga Joaquin Phoenix. Phoenix luan një dashnor të përkryer, të çuditshëm të shekullit të 19-të si një profesionist. -JK

20. Return to Paradise (1998)

Në “Returns to Paradise”, Joaquin Phoenix luan Lewis, një amerikan amerikan i burgosur në Malajzi me akuzën e drogës.

19. Buffalo Soldiers (2003)

18. Quills (2000)

17. Parenthood (1989)

16. We Own the Night (2007)

15. The Yards (2000)

14. Hotel Rwanda (2004)

13. To Die For (1995)

12. Signs (2002)

11. Gladiator (2000)

Nuk ka asgjë që me të vërtetë duket aspak autentike në lidhje me Commodus, por ju duhet t’i jepni kredite Phoenix për të qenë kaq tepër i urryer nw kwtw film. – MM

10. Joker (2019)

Trupi i tij i çuditshëm i emocionuar, vallëzimi i tij i dobët, qeshja e tij – kjo bën që një shfaqje imponuese të shikohet në ekran. Phoenix e sjell këtë personazh në disa nga vendet e tij më të errëta që nga Heath Ledger. Ajo çfarë është e çuditshme është se një film me libër komik, bërtet realizëm, Phoenix është një, pastaj tjetri, dhe pastaj asnjëri. Ai duket se dëshiron të luajë një karakter origjinal, duke u futur në psikikën e një njeriu të shqetësuar që shoqëria dëboi. Gjëja e çuditshme në lidhje me këtë film është se, e shkruar si një lloj drame e errët e drejtuar nga personazhet, askush nuk do ta kishte parë atë. Por, pasi u publikua nën maskën e një filmi libër komik, vetëm emri Joker e bëri atë një nga filmat më të suksesshëm të këtij zhanri të të gjitha kohërave. Por, pa emrin Joker, çfarë është? -MM

9. Don’t Worry He Won’t Get Far on Foot (2018)

8. Inherent Vice (2014)

7. The Immigrant (2014)

Bashkëpunimi më i fundit i Phoenix me regjisorin James Gray është një nga më të mirët e tij — një përrallë e hershme e shekullit XX për një emigrant të ri polak, Ewa (Marion Cotillard), i cili arrin në Amerikë dhe shpëtohet menjëherë nga internimi, dhe më pas joshet në prostitucion, nga pronari i teatrit me hije Bruno (Phoenix). Karakteri i Phoenix është zuzar i dukshëm i materialistit,  i shquar, para së gjithash, se për mirëqenien e tij, nuk merr parasysh koston e tmerrshme që të tjerët duhet të paguajnë për mbijetesën e tij. Sidoqoftë, performanca e Phoenix është shumë më tepër sesa thjesht një ushtrim në rrëmujat e mprehtë të mustaqeve, pasi dashuria e vërtetë e Bruno për Ewa-n krijon një merak emocionues të çrregullt që, pa ndryshim, të çon në tragjedi. – NS

6. The Sisters Brothers (2018)

5. Two Lovers (2011)

4. You Were Never Really Here (2018)

3. Walk the Line (2005)

2. The Master (2012)

1. Her (2013)

Joaquin Phoenix nuk është një aktor i njohur gjithmonë për hollësitë e tij. Ai bën zgjedhje të guximshme, i përkushtohet plotësisht çdo personazhi, ai vendos të gjithë veten dhe energjinë e tij krijuese në secilin rol që merr. Por, “Her” është Phoenix me më shumë nuancat e tij. Ai bie në dashuri me një sistem operativ të tipit Siri të luajtur nga Scarlett Johansson. Filmi flet për vetminë tonë në një epokë të ndërlidhshmërisë së ndërmjetësuar nga kompjuteri. Ajo analizon romantizmin tonë në rritje të teknologjisë dhe mënyrën intime në të cilën bashkëveprojmë me pajisjet tona. Por, megjithë përqendrimin e qartë në teknologji në vetvete, “Her” është një film thellësisht njerëzor, falë pjesës më të madhe të performancës së fuqishme dhe delikate të Phoenix. Ai shpesh është duke vepruar VETËM në ekran, duke bashkëvepruar vetëm me zërin e disodifikuar të sistemit operativ. Ai, shpesh vetëm, kap një varg mahnitës të përvojës njerëzore – dhimbjen, të qeshurën, dashurinë, humbjen, absurditetin dhe vetminë që ndiejmë të gjithë. Kjo mbetet një nga shfaqjet më parashikuese të viteve 2010, dhe vetëm sa vjen e merr më shumë kuptim me kohën. – MM

(personalisht edhe për mua -Politik-off-sen e Politikos- “Her” është një nga filmat më të mirë në përgjithësi dhe të Joaquin-it në veçanti.)