Vrau bashkëshortin pasi tentoi ta përdhunonte, hiqet dënimi me vdekje për Noura Hussein

Noura Hussein nga Sudani ishte 16 vjeçe kur prindërit e detyuan të martohet me një burrë dy herë më të madh se ajo. Vitin e kaluar, adoleshentja sudanez goditi goditi me forcë bashkëshortin e saj duke e lënë të vdekur, pasi ai tentoi ta përdhunonte.

Pas këtij veprimi, e reja u burgos, ndërsa në maj gjykata e Sheriatit e dënoi me varje.

Por të martën, një gjykatë e apelit në Khartoum, e përmbysi vendimin duke e dënuar me 5 vite burg Nouran, ndërsa familja e vajzës duhet t’i paguajë një gjobë familjes së të ndjerit.

Në Sudan ligji lejon martesën e vajzave mbi 10 vjeç dhe OKB e organizata të tjera po kërkojnë ndryshimin e ligjeve dhe të kriminalizohet dhuna shtëpiake dhe përdhunimi bashkëshortor.

Linku origjinal këtu