‘5 ndërtesa të shembura; 4 të vdekur’, ministri i Brendshëm turk jep të dhënat e para zyrtare pas tërmetit

Ministri i Brendshëm turk Süleyman Soylu ka bërë bilancin e parë pas tërmetit të fuqishëm 6.8 ballë që goditi Turqinë pak më parë.

4 të vdekur dhe 2 persona janë plagosur është bilanci i deritanishëm. Soylu pohoi se raportohet për 5 ndërtesa të shkatërruara në Elazig.

Sipas Autoritetit për Menaxhimin e Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) të Turqisë, tërmeti goditi qarkun Sivrice të Elazığ në 8:55 p.m. (17:55 GMT) nga një thellësi prej 6.7 kilometra.

Pas tërmetit fillestar, krahina u trondit më tej nga një seri pas goditjesh që shkonin midis magnitudave 5.4 në 3.3.

Pallate të shembur, njerëz që kërkojnë të afërmit; pamjet pas tërmetit në Turqi

Panik në Turqi, vendi goditet nga një tërmet i fuqishëm