Flash News

Bota

Sulm me armë në një qendër tregtare në Danimarkë, 3 viktima dhe disa të plagosur

Sulm me armë në një qendër tregtare në Danimarkë,

Një person i armatosur ka vrarë tre persona dhe ka plagosur të tjerë, tre prej të cilëve në gjendje kritike, në një nga qendrat tregtare më të mëdha të Danimarkës.

22-vjeçari, i përshkruar si "një danez etnik", u arrestua për sulmin në qendrën tregtare Field në jug të Kopenhagës.

Shefi i policisë Soeren Thomassen tha se nuk kishte asnjë tregues se sulmi ishte një akt terrorist.

Kryeministrja Mette Frederiksen tha se Danimarka kishte pësuar një sulm mizor.

Ajo tha se donte të inkurajonte danezët që të qëndrojnë së bashku dhe të mbështesin njëri-tjetrin në këtë kohë të vështirë.

"Kryeqyteti ynë i bukur dhe zakonisht kaq i sigurt u ndryshua në një sekondë," tha ajo.

I dyshuari kishte një pushkë dhe municione kur u arrestua, tha policia.

Field's ka më shumë se 140 dyqane dhe restorante. Qendra tregtare shumëkatëshe është në periferi të Kopenhagës, pikërisht përballë një linje metroje që lidhet me qendrën e qytetit.

Burimi: BBC

Të fundit