Bota

Sulm me thikë në një tren në Gjermani, humbin jetën dy persona, disa të plagosur

Sulm me thikë në një tren në Gjermani, humbin jetën dy

Një burrë goditi me thikë dhe plagosi disa njerëz në një tren në Gjermaninë veriore të mërkurën përpara se policia ta ndalonte dhe dy nga viktimat vdiqën, njoftoi agjencia gjermane e lajmeve dpa.

Forcat e Policisë Federale të Gjermanisë thanë se burri përdori një thikë për të sulmuar disa pasagjerë pak para se treni rajonal që udhëtonte nga Kiel në Hamburg të arrinte në stacionin Brokstedt. Një hetim fillestar tregoi se shtatë persona u plagosën, tha agjencia e policisë.

Dpa më vonë citoi ministren e brendshme të shtetit Schleswig-Holstein, Sabine Suetterlin-Waack, të thoshte se dy persona u vranë dhe pesë u plagosën në sulmin, i cili ndodhi rreth orës 15:00. Koha lokale.

Stacioni i trenit në Brokstedt u mbyll për disa orë, tha agjencia e lajmeve.

 

Të fundit