Flash News

Bota

17 misione diplomatike ukrainase marrin pako të dyshimta pas letrës bombë në Madrid

17 misione diplomatike ukrainase marrin pako të dyshimta pas letrës

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, ka thënë se 17 ambasada apo misione diplomatike të Ukrainës në mbarë botën kanë marrë letra bomba ose pako që përmbajnë pjesë kafshësh, përfshirë sytë e lopës, ditët e fundit.

Në një intervistë për CNN, ai tha: “Nisi me një shpërthim në ambasadën e Ukrainës në Spanjë”, tha Kuleba. "Por ajo që pasoi këtë shpërthim ishte më e çuditshme, madje do të thosha e sëmurë."

Një letër-bombë në ambasadën e Ukrainës në Madrid la një pjesëtar të stafit me lëndime të lehta të mërkurën. Të tjerë i janë dërguar kryeministrit spanjoll, zëvendëskryeministrit dhe ambasadës amerikane.

Kur u pyet se kush mendonte se qëndronte pas letrave, Kuleba tha për CNN: “Ndihem i tunduar të them, ta emëroj Rusinë menjëherë, sepse para së gjithash duhet t'i përgjigjeni pyetjes, kush përfiton?

Rusia ka mohuar çdo përgjegjësi për paketat në Madrid. Të mërkurën, ambasada e saj në Spanjë tha: “Çdo kërcënim apo akt terrorist, aq më tepër i drejtuar kundër një misioni diplomatik, është plotësisht i dënueshëm”.

 

Të fundit