Flash News

Bota

A po e fiton Rusia luftën në Ukrainë? Flasin ekspertët

A po e fiton Rusia luftën në Ukrainë? Flasin ekspertët

Për muaj të tërë një narrativë është ndërtuar dhe ushqyer nga inteligjenca perëndimore se Rusia po lufton për të arritur objektivat e saj kryesore në Ukrainë.

Ne pamë një tërheqje të plotë nga veriu dhe perëndimi dhe një ripërqëndrim në Donbas në lindje, ku luftimet ndonjëherë kanë ngjasuar me një ngërç.

Por tani, sipas analistëve, vrulli, të paktën në afat të shkurtër, duket se është me forcat e Vladimir Putin.

Pra, a po shkon lufta tani në favor të Rusisë?

Sir Richard Barrons, ish-kreu i Komandës së Forcave të Përbashkëta tha: "Unë mendoj se në afat të shkurtër është kështu.

Rusia do të ndiejë se është ulur tani vetëm pak më pak se një e katërta e Ukrainës. Ajo e di se Ukraina nuk ka aftësinë ushtarake për t'i hedhur jashtë dhe do të ndjejë se ka njëfarë lodhjeje në botë për të përballuar pasojat e kjo luftë”.

Gjatë javës së fundit, forcat ukrainase janë tërhequr nga Severodonetsk, pjesa më e madhe e mbetur e rajonit të Luhansk që ishte nën kontrollin e Kievit. Luhansk është pjesë e Donbasit.

Territori në brezin jugor është konsoliduar gjithashtu, por ndërkohë që ushtarakisht ka pasur përparim, Moska është e vetëdijshme se "strategjikisht" do ta humbasë atë luftë, thotë Sir Richard.

"Ka qenë i izoluar nga komuniteti ndërkombëtar. Është një shtet i varfër. Ekonomia e tij do të tkurret ndoshta me 15% këtë vit. Dhe nëse Ukrainës i mundësohet të ripajiset dhe të riarmatoset, atëherë Ukraina do të ndryshojë valën ushtarake në kohën e duhur dhe do të fillojë të dëbojë rusët. Dhe kështu për Rusinë, ndoshta koha është gjithçka këtu", shtoi eksperti.

Ai tha se kapja ruse e Severodonetsk është një "fitore e prekshme", por një luftë e ashpër pret në Lysychansk aty pranë, qyteti i fundit i madh i Luhansk që mbahet ende nga trupat ukrainase.

"Rusët në asnjë mënyrë nuk duhet të mendojnë se do të avancojnë më tej në Donbas pa paguar një çmim vërtet të rëndë për sa i përket të rinjve që humbasin dhe pajisjeve që shkatërrohen. Dhe ata do ta dinë se kapaciteti i tyre për të marrë të gjithë Donbasin do të jetë i kufizuar vetëm për shkak të cilësisë së rezistencës ukrainase", deklaroi Sir Richard.

Rëndësia e kapjes së Severodonetsk

Analisti i mbrojtjes, Michael Clarke tha gjithashtu se kapja ruse e Severodonetsk është "simbolikisht e rëndësishme".

"Është qyteti që i jep Rusisë pjesën veriore të Donbasit," tha ai.

Lufta në një 'pikë kritike'

Ish-shefi i shtabit të përgjithshëm, Lordi Richard Dannatt ofroi analizën e tij të luftës në Ukrainë.

I pyetur për një sulm në një qendër tregtare në Kremenchuk, i cili ka vrarë të paktën 18 persona, ai tha se presidenti rus Vladimir Putin ishte një "terrorist".

"Kjo është një pikë shumë kritike. Do të vijë një kohë në një të ardhme jo shumë të largët kur rusët do të kenë kontrollin e këtyre dy provincave të Donbasit, që është ajo që është loja e tyre strategjike aktualisht.

Tani, Perëndimi mund t'u thotë rusëve se duhet të ikin. Rusët nuk do të shkojnë vullnetarisht dhe kush do t'i bëjë ata të shkojnë?

NATO nuk do të nisë një operacion për t'i hedhur jashtë. Kështu që mund të ketë një realitet të ri ku një pjesë e territorit sovran të Ukrainës mbetet e pushtuar nga rusët për mjaft kohë", u shpreh ai.

Burimi: Sky News

Të fundit