Flash News

Bota

Aktivistja italiane lirohet nga arresti shtëpiak, fitoi imunitet pasi u zgjodh eurodeputete

Aktivistja italiane lirohet nga arresti shtëpiak, fitoi imunitet pasi u

Një aktiviste italiane është liruar nga arresti shtëpiak në Budapest pasi u zgjodh në Parlamentin Evropian, pasi fitoi imunitet nga akuzat, shkruan The Guardian. 

Rasti i Ilaria Salis, 39 vjeç, një mësuese nga Monza, afër Milanos, ngjalli protesta diplomatike dhe zemërim në Itali pasi ajo u soll në gjykatë në Hungari me zinxhirë, me duar të lidhura me pranga dhe këmbë të lidhura së bashku.

Ajo u arrestua në Budapest në shkurt të vitit të kaluar pas një kundër-demonstrimi kundër një tubimi neo-nazist. Salis u akuzua për tre akuza për tentativë sulmi dhe u akuzua se ishte pjesë e një organizate ekstreme të majtë. Ajo mohoi akuzat, të cilat parashikonin një dënim deri në 11 vjet burg.

Në një letër drejtuar avokatit të saj, ajo detajoi kushtet me të cilat ishte përballur që nga arrestimi i saj: qelitë e infektuara me minj dhe insekte, moslejimi për t'u larë për ditë të tëra dhe mungesa e kujdesit urgjent mjekësor. Në maj asaj iu dha arrest shtëpie në Budapest.

Salis fitoi vendin e saj si kandidate me Aleancën e Gjelbërve dhe të Majtë, e cila fitoi rreth 6.8% të votave italiane të dielën.

Pas zgjedhjes së saj si anëtare e Parlamentit Evropian, avokatët e saj kërkuan lirimin e saj bazuar në imunitetin që gëzojnë ligjvënësit e BE-së. Gjykata u përgjigj se ishte në pritje të komunikimit zyrtar të zgjedhjes së saj në parlament.

Të hënën Salis thirri avokatët e saj në Itali për t'i informuar se kishte marrë vendimin e gjykatësit hungarez për lirimin e saj nga arresti shtëpiak.

“Më në fund! Jemi të kënaqur nga lajmet që vijnë nga Budapesti, eurodeputetja Ilaria Salis tani mund të kthehet në Itali dhe të përmbushë rolin e saj të ri siç tregohet nga qindra mijëra votues,” thanë Angelo Bonelli dhe Nicola Fratoianni, nga partia e Aleancës së Gjelbërve dhe të Majtë të Italisë, në një deklaratë të përbashkët.

Salis pritet të kthehet në Itali të hënën, në ditëlindjen e saj të 40-të.Të fundit