Flash News

Bota

Ambasadori kinez në Britani ndalohet të hyjë në godinën e Parlamentit, arsyeja

Ambasadori kinez në Britani ndalohet të hyjë në godinën
Zheng Zeguang

Ambasadori i Kinës në Britani është ndaluar nga Parlamenti dhe i është thënë se nuk mund të hyjë në ndërtesë për një bisedë që ishte planifikuar të mbante ditën e sotme.

Një zyrtare e lartë tha të martën se nuk ishte "e përshtatshme" që ambasadori kinez, Zheng Zeguang, të hynte në Parlament sepse Kina vendosi sanksione kundër shtatë parlamentarëve britanikë për kritikat e tyre ndaj të dhënave të Pekinit për të drejtat e njeriut.

Zheng do të merrte pjesë në një pritje në Dhomën e Komuneve të organizuar nga një grup parlamentar ndërpartiak për Kinën.

Kina vendosi sanksione ndaj shtatë politikanëve britanikë në mars, përfshirë ligjvënësit e lartë konservatorë Iain Duncan Smith dhe Tom Tugendhat, të cilët kanë folur kundër trajtimit të Kinës ndaj pakicës së saj ujgur në rajonin e perëndimit ekstrem Xinjiang.

Ky veprim erdhi menjëherë pasi Britania, SHBA, Kanadaja dhe Bashkimi Evropian sanksionuan zyrtarët kinezë për Xinjiang.

Parlamentarët e sanksionuar mirëpritën ndalimin, duke thënë se lejimi i Zheng në ndërtesën e Parlamentit do të ishte "një fyerje".

"Ky takim kurrë nuk duhet të ishte propozuar në pronën parlamentare në radhë të parë, nëna e parlamenteve që mbron fjalën e lirë dhe liritë e njerëzve të lirë," shkroi Duncan Smith në Twitter.

Ambasada Kineze në Mbretërinë e Bashkuar dënoi masën dhe tha se do të dëmtojë interesat e të dy vendeve.

"Veprimi i neveritshëm dhe frikacak i individëve të caktuar të Parlamentit të Mbretërisë së Bashkuar për të penguar shkëmbimet normale dhe bashkëpunimin midis Kinës dhe Britanisë së Madhe për përfitime personale politike është kundër dëshirave dhe i dëmshëm për interesat e popujve të të dy vendeve," tha ambasada në një deklaratë.

Burimi: Euronews

 

Të fundit