Flash News

Bota

Aneksimi i territoreve ukrainase, ministrat e G7 paralajmërojnë kosto ekonomike shtesë për Rusinë

Aneksimi i territoreve ukrainase, ministrat e G7 paralajmërojnë kosto

Ministrat e Jashtëm të G7 të Kanadasë, Francës, Gjermanisë, Italisë, Japonisë, Mbretërisë së Bashkuar, Shteteve të Bashkuara dhe Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian thanë të premten se do të imponojnë kosto shtesë ekonomike ndaj Rusisë për aneksimin e territoreve ukrainase.

Ministrat e jashtëm të G7 dënuan "në termat më të fortë të mundshëm agresionin e Rusisë kundër Ukrainës dhe shkeljet e vazhdueshme të sovranitetit, integritetit territorial dhe pavarësisë së Ukrainës", thanë ata në një deklaratë të përbashkët.

"Ne kurrë nuk do t'i njohim këto aneksime të supozuara, as 'referendumet' e rreme të kryera me armë," thanë ata.

"Ne do të imponojmë kosto të mëtejshme ekonomike për Rusinë, dhe për individët dhe subjektet - brenda dhe jashtë Rusisë - që ofrojnë mbështetje politike ose ekonomike për këto shkelje të ligjit ndërkombëtar," thanë ata.

  

Të fundit