Flash News

Bota

Anëtarësimi në NATO, Erdogan njofton bisedime me Finlandën

Anëtarësimi në NATO, Erdogan njofton bisedime me Finlandën

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, lajmëroi se do të flasë nesër me Finlandë lidhur me aplikimin për t’u anëtarësuar në NATO.

The Guardian raporton se presidenti turk ka thënë para mediave se çështjen në fjalë e ka diskutuar me kryeministrin holandez Mark Rutte. Erdogan shtoi se do të flasë nesër edhe me Britaninë e Madhe, pa specifikuar se me cilët përfaqësues do të fliste.

Erdogan u shpreh kundër vendimit të Finlandës dhe Suedisë për t’u anëtarësuar në NATO. Ai deklaroi se do ta pranonte dhe do të rrëzonte aplikim e dy vendeve.

Të fundit