Flash News

Bota

Aspirojnë të anëtarësohen në NATO, Biden takon krerët e Finlandës dhe Suedisë

Aspirojnë të anëtarësohen në NATO, Biden takon

Presidenti i SHBA Joe Biden mirëpriti të enjten liderët e Suedisë dhe Finlandës në Shtëpinë e Bardhë, teksa përshëndeti kërkesat e vendeve dikur neutrale për t'u anëtarësuar në NATO.

Biden priti kryeministren Magdalena Andersson të Suedisë dhe Presidentin Sauli Niinistö të Finlandës në Shtëpinë e Bardhë teksa u takuan për biseda trepalëshe mbi paktin e mbrojtjes reciproke të NATO-s si dhe shqetësimet më të gjera të sigurisë evropiane.

"Ata plotësojnë çdo kërkesë të NATO-s dhe më pas disa," tha ai. "Pasja e dy anëtarëve të rinj të NATO-s në veriun e lartë do të rrisë sigurinë e aleancës sonë."

Presidenti rus Vladimir Putin ka kërkuar që aleanca të ndalojë zgjerimin drejt kufijve të Rusisë.

 

Të fundit