Flash News

Bota

Austria do të nisë vaksinimin e popullsisë në muajin janar

Austria do të nisë vaksinimin e popullsisë në muajin janar

Austria po përgatitet të nisë vaksinimin kundër koronavirusit në muajin janar. Lajmin e ka dhënë ministri i Shëndetësisë Rudolf Anschober.

Sipas tij, më të moshuarit, grupet e rrezikuara dhe profesionistët shëndetësorë, do të vaksinohen të parët.

“Ka shumë mundësi që të nisim në janar. Qëllimi ynë është që të vaksinojmë të paktën 50% të popullsisë”, deklaroi ai.

Austria do të sigurojë më shumë se 16 milionë doza të vaksinës përmes Bashkimit Evropian.

 

Ditari politik

Të fundit