Flash News

Bota

Autobuzi me pelegrinë polakë përfundon në kanal/ 12 viktima në Kroaci, 32 të plagosur

Autobuzi me pelegrinë polakë përfundon në kanal/ 12 viktima

12 persona kanë humbur jetën, pasi një autobus me targa polake që po udhëtonte për në Kroaci, doli nga rruga dhe përfundoi në kanal. Ndërsa 32 pasagjerë kanë mbetur të plagosur, 19 prej tyre në gjendje të rëndë.

Udhëtimi, i organizuar nga grupi katolik i Vëllazërisë së Shën Jozefit, përfshinte tre priftërinj dhe gjashtë murgesha. Ata po udhëtonin për në Medjugorje, një faltore katolike në Bosnje.

Aksidenti ndodhi rreth orës 05:40 me orën lokale, në veri-lindje të Zagrebit. Ministri i drejtësisë dhe prokurori i përgjithshëm i Polonisë kanë urdhëruar Zyrën e Prokurorit të Varshavës të nisë një hetim për shkakun e tragjedisë dhe dy ministra polakë po shkojnë në Kroaci pas aksidentit.

Pelegrinazhet në qytetin e vogël të Medjugorje janë shumë të njohura në Poloni pas raportimeve se fëmijët vendas panë një vizion të Virgjëreshës Mari atje në vitet 1980.

Burimi: BBC

Të fundit