Flash News

Bota

Azerbajxhani anulon bisedimet e paqes me Armeninë, kundërshton përfshirjen e Francës

Azerbajxhani anulon bisedimet e paqes me Armeninë, kundërshton

Presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev ka thënë se vendi i tij nuk dëshiron që Franca të marrë pjesë në bisedimet e saj të paqes me Armeninë, duke anuluar një takim katërpalësh me presidentin francez Emmanuel Macron dhe kreun e Këshillit Evropian Charles Michel në Bruksel më 7 dhjetor.

Aliyev tha sot se Macron kishte "sulmuar" dhe "fyer" Bakun dhe se nuk duhet të vepronte si ndërmjetës. Luftimet midis Armenisë dhe Azerbajxhanit u ndezën në shtator për mosmarrëveshjen e tyre dhjetëvjeçare mbi enklavën e Nagorno-Karabakut, e njohur ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit, por e kontrolluar kryesisht nga armenët etnikë, me mbështetjen e Jerevanit.

Secila palë akuzoi tjetrën për nxitjen e tensioneve, ndërsa Armenia tha se Azerbajxhani kishte pushtuar vendbanimet brenda kufijve të saj. Pas arritjes së një armëpushimi në shtator, muajin e kaluar në Pragë, të dy vendet ranë dakord të lejonin një mision civil të Bashkimit Evropian që të ngrihej në kufirin e tyre.

Por Aliyev akuzoi kryeministrin armen Nikol Pashinyan se po përpiqet të pengojë fazën tjetër të bisedimeve duke këmbëngulur se Franca duhet të jetë ndërmjetëse.

"Formati i Pragës"

Ministria e Jashtme e Armenisë tha se dëshironte të ruante "formatin e Pragës" të diskutimeve, ku përfshiheshin Macron dhe Michel.

Një zëdhënës tha se pohimi i Azerbajxhanit se Jerevani po përpiqej të prishte bisedimet e paqes "nuk ka të bëjë fare me realitetin".

Macron ka akuzuar Rusinë për nxitje të tensioneve midis Baku dhe Jerevanit dhe gjithashtu ka pohuar mbështetjen e tij për sovranitetin e Armenisë në bisedat telefonike me Pashinyan.

Armenia tha gjithashtu të premten se Azerbajxhani nuk i ishte përgjigjur ende propozimeve të tij të fundit për një marrëveshje paqeje, të cilën e paraqiti në një takim midis ministrave të jashtëm të tyre në Uashington, DC në fillim të nëntorit.

Burimi: AL Jazzera

Të fundit