Flash News

Bota

Biden 'mbështet fuqimisht' aplikimet finlandeze dhe suedeze në NATO-s

Biden 'mbështet fuqimisht' aplikimet finlandeze dhe suedeze

Presidenti i SHBA Joe Biden e quajti të mërkurën vendimin e Finlandës dhe Suedisë për të kërkuar anëtarësimin në NATO "historik" dhe tha se ai do të "mbështesë fuqimisht" aplikimet.

Biden do të takohet me Presidentin finlandez Sauli Niinisto dhe kryeministren suedeze Magdalena Andersson në Uashington të enjten për të diskutuar ofertat e tyre për anëtarësim në NATO dhe situatën në Ukrainë.

“Finlanda dhe Suedia janë partnerë të qëndrueshëm prej kohësh të Shteteve të Bashkuara”, tha Biden në një deklaratë. “Duke u anëtarësuar në NATO, ata do të forcojnë më tej bashkëpunimin tonë të mbrojtjes dhe do të përfitojnë të gjithë Aleancën Transatlantike”.

Të fundit