Flash News

Bota

Biden thirrje për unitet: Jemi në luftë me virusin, jo me njëri-tjetrin

Biden thirrje për unitet: Jemi në luftë me virusin, jo me

Presidenti i zgjedhur i SHBA, Joe Biden ka bërë thirrje për t'i dhënë fund ndarjeve pasi vendi do përballet me një dimër të gjatë e të vështirë me Covid-19.

Në fjalimin e tij për Ditën e Falënderimeve, Biden tha se amerikanët ishin në luftë me koronavirusin, jo me njëri-tjetrin, shkruan BBC.

SH.B.A. pa më shumë se 1.2 milion raste javën e kaluar, me 2,200 vdekje vetëm të martën,  numri më i lartë që nga fundi i majit.

Ndërkohë, Presidenti Donald Trump u bëri thirrje mbështetësve të punojnë për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve të 3 nëntorit. Duke folur përmes telefonit nga Shtëpia e Bardhë për një ngjarje të organizuar nga ligjvënësit e shtetit republikan në Pensilvani,  Trump përsëriti sërish pretendime mbi mashtrimet elektorale.

Përpjekjet e Trump për të sfiduar rezultatet në shtetet kryesore në gjykata deri më tani kanë dështuar.
Ne mund ta mposhtim këtë virus

Në fjalën e tij Biden i tha kombit, "Unë besoj se ju gjithmonë meritoni të dëgjoni të vërtetën nga presidenti juaj. Ne duhet të ngadalësojmë rritjen e këtij virusi. Ne ua kemi borxh mjekëve dhe infermierëve dhe punonjësve të vijës së frontit. Ne ua kemi borxh bashkëqytetarëve tanë".

"Unë e di që vendi është lodhur nga lufta, por duhet të kuptojmë, ne jemi në luftë me virusin, jo me njëri-tjetrin", tha Biden.

Nga ana tjetër presidenti Trump më në fund ra dakord të lejojë procesin zyrtar të tranzicionit të fillojë të hënën, gati tre javë pas zgjedhjeve presidenciale. Biden tani mund të emërojë zyrtarët kryesorë të qeverisë dhe të përdorë miliona dollarë  fonde ndërsa përgatitet të marrë presidencën në 20 Janar.

 Të martën ai emëroi gjashtë poste kryesore në administratën e tij, duke përfshirë zgjedhjet e tij për sekretarin e shtetit dhe këshilltarin e sigurisë kombëtare. Shumica e zgjedhjeve të tij do të duhet të konfirmohen nga Senati.

Ditari politik

Të fundit