Flash News

Bota

Biden vizitë në Azi/ Miq të rinj dhe tensione të vjetra, çfarë pritet

Biden vizitë në Azi/ Miq të rinj dhe tensione të vjetra,

Presidenti Joe Biden shpreson të përdorë vizitën e tij në Azi për të konfirmuar besimin e tij se miqësitë e gjata mund të përballojnë të bëhen edhe më të ngushta e të paguajnë dividentë. Udhëtimi i tij gjashtë ditor fillon sot në Korenë e Jugut dhe përfundon në Japoni, në një kohë kur ngjarjet botërore po rivendosin themelet e rendit global.

Pandemia e koronavirusit ndërpreu zinxhirët e furnizimit dhe ekspozoi brishtësinë e një sistemi tregtar të fokusuar kryesisht në çmimet e ulëta për konsumatorët dhe fitimet e larta për korporatat. Më pas, pushtimi rus i Ukrainës solli një rikthim në intrigat e kohës së Luftës së Ftohtë.

SHBA-ja dhe demokracitë e tjera të pasura, duke përfshirë Japoninë dhe Korenë e Jugut u bashkuan për të ndihmuar Ukrainën dhe për të ndëshkuar Rusinë, por jo të gjitha vendet ishin të gatshme të anonin me aleancën. Kina, India dhe të tjerët kanë synuar të qëndrojnë të përzemërt me Rusinë pa vendosur sanksione.

Pasiguria e lë Bidenin të vendosur të tregojë se fuqia përfundimtare e Amerikës varet nga aftësia e saj për të bërë miq dhe për të ndikuar te njerëzit sesa nga kapaciteti i papërpunuar i ushtrisë dhe ekonomisë së saj.

Ulja e tensioneve nga udhëheqësit e rinj

Marrëdhëniet midis Japonisë dhe Koresë së Jugut kanë qenë në gjendjen më të keqe në dekada për shkak të mosmarrëveshjeve mbi historinë e kohës së luftës dhe tregtinë. Këto janë përçarje që dy liderët e rinj të vendeve duken të gatshëm t'i shërojnë, me Bidenin si një bashkëbisedues të mundshëm që mund të ndihmojë për t'i afruar ata.

Yoon Suk Yeol i Koresë së Jugut mori presidencën një javë më parë në pritje të lidhjeve më të mira me Japoninë. Kryeministri japonez Fumio Kishida, i cili mori detyrën në tetor, foli me Yoon në telefon një ditë pas fitores së tij në zgjedhjet e marsit, duke thënë se "marrëdhëniet e shëndosha" janë thelbësore për paqen dhe stabilitetin rajonal dhe ndërkombëtar.

Japonia ka frikë se lufta që filloi në shkurt mund të inkurajojë Kinën për të kapur territore në Paqësor, një arsye e madhe pse dëshirohen marrëdhënie më të mira me Korenë e Jugut. Megjithatë, Kishida anashkaloi inaugurimin e Yoon më 10 maj dhe në vend të tij dërgoi ministrin e tij të jashtëm. Për shkak se SHBA ka një marrëdhënie me të dy vendet, një urë e mundshme drejt përmirësimit të marrëdhënieve është fokusimi në interesat e përbashkëta të të tre vendeve.

Shqetësimet që vijnë nga Koreja e Veriut

Vizita e Biden vjen ndërsa aleatët përballen me një kërcënim në rritje nga programi i armëve bërthamore dhe raketave të Koresë së Veriut. Udhëheqësi autoritar i vendit Kim Jong Un po përpiqet të detyrojë Shtetet e Bashkuara të pranojnë idenë e Veriut si një fuqi bërthamore dhe ai do të negociojë koncesionet e sigurisë dhe ekonomike nga një pozicion i fortë.

Kim ka kryer 16 raunde testesh raketore deri më tani këtë vit, duke përfshirë fluturimin e parë të vendit të një rakete balistike ndërkontinentale në gati pesë vjet në mars. Ai po përpiqet të shfrytëzojë një mjedis të favorshëm për të çuar përpara programin e tij të armëve pasi Këshilli i Sigurimit i OKB-së mbetet i ndarë në lidhje me luftën e Rusisë kundër Ukrainës.

Sfidat e paraqitura nga një ekonomi në rënie dhe një shpërthim i përshkallëzuar i COVID-19 në një popullsi të pavaksinuar prej 26 milionë banorësh nuk ka gjasa të ngadalësojnë fushatën e tij të presionit.

Këshilltari për sigurinë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, thotë se inteligjenca amerikane tregon se ekziston një "mundësi e vërtetë" që Koreja e Veriut të kryejë një tjetër provë rakete balistike ose provë bërthamore gjatë ose rreth vizitës së Biden.

Negociatat bërthamore midis Uashingtonit dhe Phenianit kanë ngecur për më shumë se tre vjet në lidhje me mosmarrëveshjet se si të lehtësohen sanksionet gjymtuese të udhëhequra nga SHBA në këmbim të hapave të çarmatimit nga Veriu.

Turbullirat në SHBA

Edhe gjysmë bote larg shtëpisë, Biden nuk mund t'i shpëtojë turbullirave që vërshojnë në SHBA. Tregu i aksioneve po rëndohet nga frika për ekonominë. Mungesa e zgjidhjes po i zhgënjen familjet, edhe në mes të përpjekjeve për të sjellë importe dhe për të rritur furnizimet e brendshme.

Presidenti mund të dëshirojë të zhvendosë vëmendjen e publikut mbi përpjekjet e tij jashtë vendit, por ai ka të ngjarë të përballet me pyetje të vështira për atë që po ndodh në vend.

Quad

Quad është një partneritet i përbërë nga SHBA, Australia, India dhe Japonia me synimin e shprehur për një rajon "të lirë dhe të hapur" Indo-Paqësor. Deklarata e përbashkët e dalë nga takimi i tyre i vitit 2021 nuk përmendi Kinën, megjithatë shumë nga qëndrimet e miratuara nga Quad interpretohen si një kontroll mbi ambiciet e Kinës për të qenë fuqia dominuese në Azi.

Këtë herë, drama mund të jetë më e brendshme dhe të trajtojë natyrën komplekse të vetë demokracisë. Kjo për shkak se Australia po mban zgjedhje të shtunën. Nëse partia në pushtet fiton, kryeministri Scott Morrison tashmë do të marrë pjesë në takimin e së martës në Tokio.

Por nëse partia e tij humbet, Morrison do të duhet të japë dorëheqjen shpejt në mënyrë që lideri i opozitës Anthony Albanese të mund të betohet përpara takimit në Tokio. Pastaj ekziston mundësia që asnjëra palë të mos marrë shumicën ose rezultatet të jenë të pasigurta. Nëse kjo ndodh, Albani mund të jetë në gjendje të marrë pjesë si vëzhgues.

Kina

Vizita e Biden po vëzhgohet me kujdes nga Kina. SHBA dhe aleatët e saj mbështeten te Kina si një partner tregtar, megjithatë rivaliteti vazhdon pasi interesat e përbashkëta ekonomike kanë zbuluar shpesh sisteme vlerash kontradiktore. Zyrtarët amerikanë e cilësojnë gjithnjë e më shumë marrëdhënien e tyre me Kinën si një marrëdhënie konkurrence.

Pak para se Rusia të pushtonte Ukrainën në shkurt, presidenti kinez Xi Jinping dhe presidenti rus Vladimir Putin u takuan në Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit dhe i thanë botës se vendet kishin një miqësi "pa kufij". Që nga pushtimi, Kina ka qenë kritike ndaj sanksioneve të vendosura ndaj Rusisë, ndërkohë që duket se heziton të kapërcejë ndalimet e vendosura nga SHBA-ja dhe aleatët e saj.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Zhao Lijian aludoi për Kinën si "një palë e tretë" që nuk duhet të jetë në disavantazh nga marrëveshjet midis SHBA-së dhe Japonisë.

"Zhvillimi i marrëdhënieve dypalëshe midis SHBA-së dhe Japonisë nuk duhet të synojë një palë të tretë ose të dëmtojë interesat e palëve të treta," tha Zhao në një konferencë të enjten.

IPEF

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, i dogji negociatat tregtare me vite duke i tërhequr SHBA-në nga Partneriteti Trans-Paqësor në 2017. Ndërsa Biden e ka portretizuar veten si anti-Trump, ai nuk ka treguar entuziazëm për kthimin në marrëveshje siç është shkruar.

Kjo i lë SHBA-të të vijnë në Azi për të promovuar një pakt alternativ tregtar: Kornizën Ekonomike Indo-Paqësore, ose IPEF.

Çfarë saktësisht do të bënte kjo kornizë? Bëhet fjalë për bashkëpunimin rajonal për tregtinë, teknologjinë, zinxhirët e furnizimit, energjinë e pastër, standardet e punëtorëve, taksat dhe programet kundër korrupsionit. Asnjë nga këto nuk është domosdoshmërisht e diskutueshme.

Por një pengesë e mundshme është administrata që sinjalizon se korniza nuk do të përfshijë ëmbëlsuesit e zakonshëm financiarë të tarifave më të ulëta dhe aksesit më të lehtë për klientët amerikanë, një reagim i mundshëm ndaj një reagimi të ashpër të votuesve amerikanë kundër marrëveshjeve të mëparshme tregtare.

Australia, India dhe Japonia - tre anëtarët e tjerë të Quad - janë me gjasë anëtarë të kornizës. Koreja e Jugut dhe disa vende të Azisë Juglindore shihen gjithashtu si kandidatë

Epoka dixhitale

Pothuajse çdo gjë ka nevojë për një çip kompjuteri. Por botës thjesht i mungon një furnizim i besueshëm në vazhdën e pandemisë. Zyrtarët e qeverisë amerikane presin që mungesat të lehtësohen nga fundi i këtij viti, por mund të mos jetë deri në vitin 2023 që gjysmëpërçuesit të mjaftueshëm të jenë në treg për të përmbushur nevojat e industrisë.

Askush nuk e mohon nevojën për më shumë bashkëpunim, por ka një debat të hapur se si të rritet prodhimi për t'i bërë ballë sëmundjeve, luftës, motit ekstrem dhe fatkeqësive të tjera. Biden dëshiron të shohë më shumë çipa të prodhuar në SHBA, Koreja e Jugut dhe Tajvani duan të rrisin elasticitetin e prodhimit të tyre si një zgjidhje për këtë krizë, sipas një njoftimi nga Qendra për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare. Dhe kryeministri i Japonisë po i bën çipat një gur themeli të politikës së tij të "kapitalizmit të ri", duke kërkuar të prodhojë çipa për teknologjinë robotike, inteligjencën artificiale dhe llogaritjen kuantike.

Burimi: AP

Të fundit