Flash News

Bota

Blinken: Vendet evropiane që janë palë në Gjykatën Penale Ndërkombëtare duhet ta arrestojnë Putinin nëse i viziton

Blinken: Vendet evropiane që janë palë në Gjykatën

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha të mërkurën se çdo vend evropian që është palë në Gjykatën Penale Ndërkombëtare (ICC) duhet të arrestojë presidentin rus Vladimir Putin nëse ai e viziton.

"Unë mendoj se kushdo që është palë në gjykatë dhe ka detyrime duhet të përmbushë detyrimet e tij," tha Blinken në përgjigje të një pyetjeje nga senatori republikan Lindsey Graham në një seancë dëgjimore të Komisionit të Ndarjeve të Senatit.

"Unë nuk mendoj se ai ka ndonjë plan për të udhëtuar këtu së shpejti," tha Blinken.

Putini mezi është larguar nga Rusia vitet e fundit dhe ai nuk ka udhëtuar në SHBA që nga viti 2015.

Javën e kaluar, ICC lëshoi një urdhër arresti kundër Putinit për rolin e tij në një përpjekje të gjerë në mbarë Kremlinin për të dëbuar me forcë fëmijët ukrainas në Rusi.

Një raport i lëshuar në mes të shkurtit nga Observatori i Konfliktit i mbështetur nga Departamenti i Shtetit i SHBA nga Laboratori Humanitar Humanitar i Yale zbuloi se më shumë se 6,000 fëmijë – nga mosha prej vetëm muajsh deri në 17 vjeç – kanë qenë në paraburgim rus në një moment gjatë kursit të luftës, megjithëse "numri i përgjithshëm i fëmijëve nuk dihet dhe ka të ngjarë të jetë dukshëm më i lartë se 6000".

 

Të fundit