Bota

Cilat janë pasaportat më të fuqishme në botë për 2021, mes tyre dy shtetet fqinje të Shqipërisë

Cilat janë pasaportat më të fuqishme në botë për

Pandemia e Covid-19 ka transformuar peizazhin e udhëtimit, potencialisht për dekadat e ardhshme.

Vendet në të gjithë botën po hyjnë në bllokime të reja, por edhe kur kufizimet ngrihen, ka të ngjarë që vaksinimi i detyrueshëm para udhëtimit ajror së shpejti të jetë një domosdoshmëri.

Indeksi i Pasaportave Henley, i cili mat periodikisht pasaportat më miqësore në botë për udhëtimet, sapo ka publikuar raportin e tij të fundit.

Japonia është në krye të listës

Qytetarët aziatikë vazhdojnë të kenë dokumentet më të fuqishme të udhëtimit në botë.

Indeksi nuk merr parasysh kufizimet e përkohshme, kështu që Japonia është edhe një herë në krye të tabelës kryesuese, duke ofruar qasje pa viza ose viza gjatë mbërritjes në 191 destinacione në të gjithë botën.

Singapori është në vendin e dytë (me rezultatin 190) dhe Koreja e Jugut lidhet me Gjermaninë në vendin e tretë (me rezultatin 189).

Pak më poshtë në top 10, Zelanda e Re është në pozitën e shtatë, me qasje pa viza në 185 destinacione, ndërsa Australia është në vendin e tetë, me qasje në 184 destinacione.

Numri i rasteve të Coronavirus aktualisht po rritet me shpejtësi si në SH.B.A. dhe MB, me MB-në që është qendra e një varianti të ri me përhapje të shpejtë.

Kufizimet e përkohshme të udhëtimit në lidhje me këtë nënkuptojnë se - ndërsa Britania e Madhe dhe Shtetet e Bashkuara janë të shtata në listën e Henley - realiteti është se mbajtësit e pasaportave amerikane aktualisht janë në gjendje të udhëtojnë në më pak se 75 destinacione, ndërsa mbajtësit e pasaportave në Mbretërinë e Bashkuar kanë qasje në më pak se 70, shkruan CNN

Emiratet e Bashkuara Arabe të pandalshme

Emiratet e Bashkuara Arabe nënshkruan disa marrëveshje reciprokisht të heqjes së vizave reciprokisht vitin e kaluar, duke përfshirë një marrëveshje historike të ndërmjetësuar nga SH.B.A. që krijon lidhje zyrtare me Izraelin dhe duke u dhënë qytetarëve të secilit vend hyrje pa viza.

Emiratet e Bashkuara Arabe si mbajnë vendin e 16-të në renditje. Kjo është një rritje e pabesueshme nga pozicioni i saj kur indeksi filloi në 2006, kur vendi u vendos në vendin e 62-të, me vetëm 35.

 Pasaportat më të mira për të mbajtur në 2021 janë:

1. Japonia (191 destinacione)

2. Singapori (190)

3. Koreja e Jugut, Gjermani (189)

4. Italia, Finlanda, Spanja, Luksemburgu (188)

5. Danimarkë, Austri (187)

6. Suedia, Franca, Portugalia, Hollanda, Irlanda (186)

7. Zvicra, Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar, Norvegjia, Belgjika, Zelanda e Re (185)

8. Greqi, Maltë, Republikë Çeke, Australi (184)

9. Kanada (183)

10. Hungaria (181)

Pasaportat më të këqija për të mbajtur

Disa vende në të gjithë botën kanë qasje pa viza ose me vizë gjatë mbërritjes në më pak se 40 vende. Kjo perfshin:

103. Koreja e Veriut (39 destinacione)

104. Libi, Nepal (38)

105. Territoret palestineze (37)

106. Somali, Jemen (33)

107. Pakistan (32)

108. Siria (29)

109. Irak (28)

110. Afganistan (26)

Indekse të tjera

Lista e Henley & Partner është një nga disa indekse të krijuar nga firmat financiare për të renditur pasaportat globale sipas aksesit që ata ofrojnë për qytetarët e tyre.

Indeksi i Pasaportave Henley bazohet në të dhënat e siguruara nga Autoriteti Ndërkombëtar i Transportit Ajror (IATA) dhe mbulon 199 pasaporta dhe 227 destinacione udhëtimi. Ai azhurnohet në kohë reale gjatë gjithë vitit, kur dhe kur hyjnë në fuqi ndryshimet e politikës së vizave.

Ditari politik

Të fundit