Flash News

Bota

Delegacioni i Senatit amerikan në Kiev, takojnë presidentin Zelensky

Delegacioni i Senatit amerikan në Kiev, takojnë presidentin Zelensky

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky mirëpriti në Kiev një delegacion të Kongresit të kryesuar nga udhëheqësi i pakicës në Senatin amerikan, Mitch McConnell.

Zelensky tha në llogarinë e tij në Instagram se vizita "është një sinjal i fortë i mbështetjes dypartiake për Ukrainën nga Kongresi i Shteteve të Bashkuara dhe populli amerikan".

Ai shtoi: "Faleminderit për udhëheqjen tuaj që na ndihmoni në luftën tonë jo vetëm për vendin tonë, por edhe për vlerat dhe liritë demokratike. Ne e vlerësojmë shumë."

Shihen gjithashtu takimi me Zelensky në video dhe fotografi në llogaritë zyrtare të presidentit në mediat sociale, janë Sens Republikanë. Susan Collins nga Maine, John Barrasso nga Wyoming dhe John Cornyn nga Teksasi.

Është e paqartë nëse takimi u zhvillua të shtunën dhe nëse delegacioni është ende në Kiev.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Володимир Зеленський (@zelenskiy_official)

Të fundit