Flash News

Bota

Deputetja britanike jep alarmin: Beogradi po furnizon bandat, armët zhvendosen me ambulanca

Deputetja britanike jep alarmin: Beogradi po furnizon bandat, armët

Deputetja britanike e Partisë Konservatore, Alicia Kearns ka bërë një deklaratë të fortë lidhur me tensionet në veri të Kosovës dhe sulmeve nga protestuesit serbë ndaj trupave të KFOR-it.

Në një reagim në Twitter, Kearnsshkruan se Serbai po mban të furnizuara me armë bandat në veri të Kosovës. Deputetja britanike thekson se kjo është e papranueshme dhe shqetësuese.

“KFOR-i i NATO-s luan një rol jetik dhe neutral në ruajtjen e paqes dhe mbrojtjen e civilëve në Kosovë. Sulmet ndaj tyre dhe gazetarëve duhet të ndalen.

Furnizimi me armë në veri të Kosovës nga Serbia për të armatosur bandat në punësimin e elementëve në Beograd janë të papranueshme dhe thellësisht shqetësuese”, shkruan Kearns në Twitter.

Kearns ka komentuar në postimin e ambasadorit të Kosovës Petrit Selimi, ku shkruan se armët po zhvendosen me ambulanca dhe madje këto armë fshihen në kisha.

Deputetja britanike jep alarmin: Beogradi po furnizon bandat, armët

Të fundit