Flash News

Bota

“Dërgimi i trupave perëndimore në Ukrainë nuk përjashtohet", si po i përgjigjen liderët botëror propozimit të Macron

“Dërgimi i trupave perëndimore në Ukrainë nuk

Pas një takimi të liderëve evropianë në Paris të hënën, presidenti francez Emmanuel Macron tha se dërgimi i trupave perëndimore në Ukrainë "nuk mund të përjashtohet".

Komentet e tij kanë marrë një përgjigje të shpejtë nga udhëheqës të ndryshëm, me një mesazh të qartë: kjo nuk do të ndodhë.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha të martën se konflikti me Rusinë do të ishte i pashmangshëm nëse vendet perëndimore dërgonin trupa në Ukrainë.

Ja çfarë thonë vendet e tjera:

NATO: Një zyrtar i NATO-s i ka thënë CNN se “nuk ka plane” për të vendosur trupa luftarake në terren në Ukrainë. Ata thanë se së bashku me aleatët e tyre ata tashmë po ofrojnë "mbështetje të paprecedentë ushtarake" për vendin dhe do të vazhdojnë të mbështesin kombin evropian siç ka bërë deri tani.

Gjermani: Kancelari gjerman Olaf Scholz tha se kombet ranë dakord në takim se "nuk do të ketë trupa tokësore, nuk do të ketë ushtarë në tokën ukrainase të dërguar atje nga vendet evropiane ose shtetet e NATO-s".

Sllovaki: Kryeministri sllovak Robert Fico paralajmëroi se propozimet e shteteve perëndimore për të dërguar trupa në Ukrainë do të çonin në një "përshkallëzim të ndjeshëm të tensioneve". Fico tha se qeveria e tij "kurrë nuk do të pranojë të dërgojë trupa sllovake në luftën në Ukrainë".

Poloni: Kryeministri Donald Tusk tha se vendi "nuk po konsideronte dërgimin e ushtarëve në Ukrainë", por tha se duhet të ndihmojë Ukrainën të mbrohet kundër pushtimit rus, sipas Agjencisë Polake të Shtypit (PAP).

Hungari: Ministri i Jashtëm Péter Szijjártó, tha se Hungaria nuk ishte e përgatitur të dërgonte as armë dhe as ushtarë në Ukrainë. “Lufta duhet të përfundojë, jo të thellohet dhe zgjerohet”, tha ai në një postim në Facebook.

Mbretëria e Bashkuar: Britania nuk ka plane për një dislokim trupash në Ukrainë, tha të martën një zëdhënës i kryeministrit Rishi Sunak, sipas Reuters.

Itali: Zyra e kryeministrit Giorgia Meloni theksoi se ka pasur "kohezion të plotë" midis aleatëve për "mbështetje" për Ukrainën, por "kjo mbështetje nuk parashikon praninë" e trupave evropiane ose të NATO-s në territorin ukrainas.

 

Të fundit