Flash News

Bota

Dhjetëra të zhdukur pasi një varkë me emigrantë u fundos në brigjet e ishullit grek

Dhjetëra të zhdukur pasi një varkë me emigrantë u

Autoritetet greke thanë se po kërkonin deri në 50 persona të zhdukur pasi një varkë me emigrantë u mbyt gjatë natës.

Roja bregdetare tha të mërkurën se 29 persona, të gjithë burra, ishin shpëtuar nga deti 33 milje detare (61 kilometra) në lindje në juglindje të Karpathos, një ishull juglindor midis Rodosit dhe Kretës, raporton Euronews.

Të shpëtuarit ishin nga Afganistani, Iraku dhe Irani. Ata u thanë autoriteteve se kishte rreth 60 deri në 80 persona në bordin e anijes kur ajo zbriti në detin Egje, tha roja bregdetare.

Të shpëtuarit thanë gjithashtu se anija ishte nisur nga zona e Antalias në bregdetin jugor turk dhe po synonte drejt Italisë kur u përplas gjatë natës.

Dy anije patrullimi të rojes bregdetare, një anije e marinës greke, një helikopter i forcave ajrore dhe të paktën tre anije që lundronin aty pranë po merrnin pjesë në përpjekjet e kërkim-shpëtimit pavarësisht erërave të forta, shtoi një zëdhënës i rojes bregdetare.

Të fundit