Flash News

Bota

Dorëzohet Trump, i hap rrugën Biden për në Shtëpinë e Bardhë

Dorëzohet Trump, i hap rrugën Biden për në

Presidenti Donald Trump më në fund ka pranuar që një tranzicion zyrtar i SHBA duhet të fillojë dhe Presidenti i zgjedhur, Joe Biden të marrë detyrën.

 Presidenti tha se agjencia federale që mbikëqyr dorëzimin duhet të "bëjë atë që duhet të bëhet", edhe pse ai u zotua të vazhdonte të kundërshtonte humbjen e tij në zgjedhje.

Administrata e Shërbimeve të Përgjithshme (GSA) tha se po e pranonte  Biden si "fituesin e dukshëm". Kjo erdhi ndërsa fitorja e Biden në shtetin e Miçiganit u certifikua zyrtarisht, një goditje e madhe për Trump.

Pas njoftimit të GSA, Pentagoni tha se do të siguronte "mbështetje për ekipin e Biden ... në një mënyrë profesionale, të rregullt dhe efikase që i përshtatet pritjeve të publikut për Departamentin dhe angazhimit tonë për sigurinë kombëtare".

Si reagoi ekipi i Biden?

Ai e mirëpriti fillimin e procesit të tranzicionit ndërsa presidenti i zgjedhur demokrat përgatitet të betohet në 20 janar.
"Vendimi i sotëm është një hap i nevojshëm për të filluar trajtimin e sfidave me të cilat përballet kombi ynë, duke përfshirë marrjen e pandemisë nën kontroll dhe ekonominë tonë përsëri në rrugën e duhur," tha një deklaratë ekipi i tij.

Më parë,  Biden zbuloi një ekip të politikës së jashtme dhe të sigurisë kombëtare të përbërë nga kolegë të vjetër nga vitet e tij në administratën e Obamës.

Ai do të emërojë Anthony Blinken si sekretar të shtetit dhe John Kerry si të dërguar të klimës, ndërsa Janet Yellen është këshilluar të jetë sekretarja e parë grua e thesarit amerikan.

Çfarë tha Trump?

Trump shkroi në Tëitter se ka rekomanduar që administratorja, Emily Murhy dhe ekipi i saj të bëjnë atë që duhet të bëhet në lidhje me protokollet fillestare, dhe ekipi të bëjë të njëjtën gjë.

Zonja Murphy, një e emëruar nga Trump, përmendi "zhvillimet e fundit që përfshijnë sfida ligjore dhe vërtetime të rezultateve të zgjedhjeve" në vendimin e saj për të dërguar letrën.

Ajo tha se nuk kishte marrë asnjë presion nga Shtëpia e Bardhë lidhur me kohën e vendimit të saj.

"Për të qenë e qartë, unë nuk kam marrë ndonjë udhëzim për të vonuar vendosmërinë time," tha zonja Murphy në një letër drejtuar  Biden.

"Sidoqoftë, kam marrë kërcënime në internet, me telefon dhe me postë që lidhen me sigurinë time, familjen time, stafin tim dhe madje edhe kafshët shtëpiake në përpjekje për të më detyruar ta bëj këtë vendosmëri para kohe.

"Edhe përballë mijëra kërcënimeve unë kam qëndruar e përkushtuar për të mbështetur ligjin."

Ajo ishte përballur me kritika nga të dy palët politike për dështimin për të filluar procesin e tranzicionit më shpejt, zakonisht një hap rutinë midis zgjedhjeve dhe inaugurimit.

Çfarë kanë thënë republikanët?

Shokët republikanë të Trump gjithnjë e më shumë kanë thyer radhët gjatë tranzicionit, me disa prej tyre duke folur të hënën.

Senatori i Tennessee Lamar Alexander, i cili po del në pension, lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se Trump duhet "të vinte vendin në vend të parë" dhe të ndihmonte Biden të ketë sukses.

"Kur jeni në jetën publike, njerëzit kujtojnë gjënë e fundit që bëni", tha z. Alexander.

Senatori i Virxhinias Perëndimore Shelley Moore Capito tha "në një moment, zgjedhjet e vitit 2020 duhet të marrin fund".

Senatori Bill Cassidy nga Louisiana vuri në dukje se ekipi ligjor i Trump nuk kishte arritur të paraqiste prova të mashtrimit masiv për të cilin ata pretendojnë se vodhën zgjedhjet, duke shtuar se tranzicioni "duhet të fillojë për hir të vendit".

Më shumë se 160 udhëheqës biznesi gjithashtu i kishin kërkuar zonjës Murphy në një letër të hapur që menjëherë ta njihte Biden si president të zgjedhur.

Ditari politik

Të fundit