Flash News

Bota

Emmanuel Macron takohet me Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë

Emmanuel Macron takohet me Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë

Presidenti i SHBA Joe Biden priti presidentin francez Emmanuel Macron në Shtëpinë e Bardhë të enjten, teksa nisi një vizitë zyrtare shtetërore që synon të mbështesë aleancën SHBA-Francë pasi Macron është shfaqur si një aleat kritik mes pushtimit të vazhdueshëm të Rusisë në Ukrainë.

“Zemrat tona janë të ngrohta për të mirëpritur miq të tillë të ngushtë në Shtëpinë e Bardhë”, tha Biden në një ceremoni zyrtare.

“Është një nder i vërtetë t'ju pres për vizitën e parë shtetërore të administratës sime dhe të festoj fuqinë dhe vitalitetin aktual midis Francës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës,” vazhdoi ai.

 Franca, tha Biden, është "aleati më i vjetër" i Shteteve të Bashkuara dhe një "partner i palëkundur", duke iu referuar historisë së marrëdhënieve nga Marquis de Lafayette i Luftës Revolucionare deri në plazhet e Normandisë gjatë Luftës së Dytë Botërore.

"Aleanca midis dy kombeve tona mbetet thelbësore për mbrojtjen tonë të ndërsjellë," shtoi ai.

Biden tha se të dy vendet janë të bashkuara në mes të "luftës brutale" të Rusisë në Ukrainë dhe tha se të dy vendet po punojnë për të siguruar që "demokracitë të arrijnë sukses" në shumë çështje kyçe.

Ai tha se aleanca do të "bëhet më e fortë për dekadat në vijim", ndërsa mirëpriti Macron dhe delegacionin e tij në Uashington.

 Nga ana tjetër, presidenti francez Emmanuel Macron tha se pushtimi i vazhdueshëm i Rusisë në Ukrainë do të jetë një nga temat kryesore të diskutimit të dy liderëve dhe se "paqja e qëndrueshme" ka të bëjë me respektimin e kombeve sovrane.

“Ne duam të ndërtojmë paqen dhe një paqe të qëndrueshme do të thotë respekt i plotë i sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës, por në të njëjtën kohë një arkitekturë e re për të siguruar që të kemi një paqe të qëndrueshme në afat të gjatë”, tha Macron në Shtëpinë e Bardhë.

Biden dhe presidenti francez Emmanuel Macron riafirmuan në një konferencë shtypi në Shtëpinë e Bardhë të enjten përkushtimin e tyre për të "qëndruar të fortë sa kurrë" kundër Rusisë dhe për ta mbajtur presidentin Vladimir Putin përgjegjës për luftën e tij në Ukrainë.

Të fundit