Flash News

Bota

Erdogan nuk tërhiqet/ Jep ‘ok’ për Finlandën, bllokon rrugën e anëtarësimit të Suedisë në NATO

Erdogan nuk tërhiqet/ Jep ‘ok’ për Finlandën, bllokon

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka thënë që Ankaraja mund të pajtohet që Finlanda të bashkohet me NATO-n, por jo Suedia. Ai kritikoi refuzimin e Suedisë për të ekstraduar dhjetëra njerëz të dyshuar të lidhur me grupet militante kurde dhe kritikë të tjerë të qeverisë së tij.

"Nëse absolutisht dëshironi të bashkoheni me NATO-n, do t'i ktheni këta terroristë tek ne," tha Erdogan.

Deklarata vjen disa ditë pasi Turqia pezulloi bisedimet për të pranuar dy vendet nordike si anëtarë. Vendimi u nxit nga një seri protestash në Stokholm, duke përfshirë atë gjatë së cilës u dogj një kopje e Kuranit.

Zyrtarët suedezë kanë dënuar protestat, por kanë mbrojtur ligjet e vendit për lirinë e fjalës. Në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës, Suedia dhe Finlanda aplikuan për t'u bashkuar me NATO-n vitin e kaluar, duke i dhënë fund dekadave të mos-angazhimit ushtarak.

Aplikimi i tyre duhet të miratohet unanimisht nga të gjithë anëtarët aktualë të NATO-s, por Turqia dhe Hungaria nuk kanë arritur të ratifikojnë kërkesat e tyre.

Në fjalimin e tij, Erdogan tha se Turqia tani mund të "të japë një përgjigje të ndryshme në lidhje me Finlandën", duke shtuar se "Suedia do të tronditet".

“Ne i dhamë Suedisë një listë me 120 persona dhe u thamë atyre që të ekstradojnë ata terroristë në vendin e tyre”, tha Erdogan.

Suedia ka një diasporë kurde më të madhe se Finlanda, dhe bisedimet e saj me Ankaranë për anëtarësimin në NATO kanë qenë të nxehta.

Turqia i ka bërë thirrje Suedisë që të distancohet nga Partia e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), e cila konsiderohet si një grup terrorist nga Turqia, SHBA dhe BE.

Si përgjigje, Suedia miratoi një amendament kushtetues i cili i lejon asaj të krijojë ligje më të ashpra anti-terror të kërkuara nga Turqia.

Si Suedia ashtu edhe Finlanda kanë hequr gjithashtu ndalimet për shitjen e pajisjeve ushtarake në Turqi, të vendosura pas ndërhyrjes ushtarake të Ankarasë në Siri në vitin 2019.

Por Turqia e ka kritikuar ashpër Suedinë lidhur me protestat e fundit në Stokholm, duke përfshirë një nga një grup mbështetës kurd, i cili vari një figurë të zotit Erdogan nga një shtyllë llambë.

Në fillim të këtij muaji, Erdogan tha se zgjedhjet turke ishin shtyrë për një muaj në 14 maj.

Burimi: BBC

 

Të fundit