Flash News

Bota

Estonia thirrje vendeve evropiane: Dyfishoni shpenzimet ushtarake!

Estonia thirrje vendeve evropiane: Dyfishoni shpenzimet ushtarake!

Ministri i Jashtëm i Estonisë u ka bërë thirrje vendeve të tjera evropiane që të dyfishojnë shpenzimet e tyre të mbrojtjes për shkak të luftës ruse në Ukrainë, duke shtuar se vendi i tij ka planifikuar të rrisë shpenzimet e mbrojtjes kombëtare në 3% të PBB-së.

Ministri i Jashtëm Urmas Reinsalu i bëri komentet e tij në një intervistë gjatë një vizite në Kiev me gjashtë ministra të tjerë të jashtëm nga rajoni nordik dhe baltik: Finlanda, Letonia, Lituania, Islanda, Norvegjia dhe Suedia.

Udhëtimi kishte për qëllim të tregonte mbështetje për Kievin, pasi po përballet me ndërprerjet e energjisë pas një vale sulmesh me dron dhe raketa nga Rusia.

"Ne do të donim të shihnim vendet evropiane që të dyfishonin shpenzimet e tyre të mbrojtjes në kohën e luftës në Ukrainë dhe pas luftës, dhe ne do të shpenzojmë 3% të PBB-së tonë për mbrojtjen kombëtare," tha ai.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha javën e kaluar se vendet në aleancën ushtarake, anëtare e së cilës është Estonia, mund të vendosin të synojnë të shpenzojnë më shumë për mbrojtjen sesa objektivi i tyre aktual prej 2% të prodhimit kombëtar.

Shumë aleatë të NATO-s kanë rritur tashmë shpenzimet e tyre ushtarake që nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia në shkurt.

Ukraina, e cila nuk është anëtare e NATO-s, por ka aplikuar për t'u bashkuar me aleancën, ka bërë thirrje gjithnjë e më shumë për mbështetje nga aleatët e saj perëndimorë që kur Rusia shtoi sulmet e saj raketore në infrastrukturën energjetike të Ukrainës.

Reinsalu tha se Bashkimi Evropian 27-vendesh, i cili përfshin Estoninë, duhet gjithashtu të rrisë nivelin e financimit që cakton në mbështetjen ushtarake për Ukrainën.

"Bashkimi Evropian i kombinuar ka mbështetur rreth 0.2% të PBB-së së tij për ndihmën ushtarake për Ukrainën dhe unë u zotova nëse mund të arrinim 1% do të bënte një ndryshim të madh në terren në ndryshimin e rrjedhës së luftës," tha ai.

Burimi: Euronews

Të fundit