Flash News

Bota

Sulmet ruse lënë Ukrainën pa energji, ujë dhe komunikim telefonik. Si paraqitet situata

Sulmet ruse lënë Ukrainën pa energji, ujë dhe komunikim

Rreth 50% e kryeqytetit të Ukrainës është pa energji pas sulmeve ruse, sipas autoriteteve ukrainase.

Administrata ushtarake e qytetit të Kievit tha është mundësuar furnizimi me ujë dhe se ekipet e emergjencës po punojnë me shpejtësi për të rikthyer nxehtësinë në qytet.

Ai shtoi se "sapo sistemi i energjisë të stabilizohet, komunikimi do të shfaqet në të gjitha rrethet e Kievit", pasi ndërprerjet e energjisë ndikuan në rrjetet celulare.

Shënjestrimi i infrastrukturës kritike nga Rusia të mërkurën rezultoi në mbylljen e përkohshme të shumicës së termocentraleve të Ukrainës dhe la shumicën e njerëzve pa energji elektrike. Forcat e armatosura të Ukrainës thanë se 70 raketa ruse u lëshuan të mërkurën pasdite dhe 51 u rrëzuan, së bashku me pesë drone sulmuese.

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA) ka filluar të ofrojë mbështetje në vend për katër termocentrale të tjera bërthamore në Ukrainë, në përgjigje të një kërkese nga vendi, tha drejtori i përgjithshëm i IAEA Rafael Mariano Grossi.

Ukraina është shumë e varur nga energjia bërthamore, sipas Shoqatës Botërore Bërthamore. Ajo ka 15 reaktorë në katër termocentrale që, përpara pushtimit të plotë të Rusisë në shkurt, prodhonin rreth gjysmën e energjisë elektrike të saj.

Rusia e ka kthyer vëmendjen në shkatërrimin e infrastrukturës energjetike në Ukrainë përpara sezonit të hidhur të dimrit dhe valët e njëpasnjëshme të grevave kanë lënë pjesën më të madhe të vendit të përballet me ndërprerje të vazhdueshme të energjisë elektrike.

Burimi: CNN

Të fundit