Flash News

Bota

Sulmet ruse, ndërpritet furnizimi me energji në katër qytete të Ukrainës

Sulmet ruse, ndërpritet furnizimi me energji në katër qytete

Ndërprerjet emergjente të energjisë prekën pesë zona të Ukrainës, ka thënë sot operatori i sistemit të transmetimit të energjisë elektrike të Ukrainës.

Kjo sepse termocentralet dhe rrjeti elektrik u dëmtuan nga sulmet me raketa dhe dron ruse më 14 janar, tha Ukrenergo.

Kufijtë e konsumit u tejkaluan në qytetet Kharkiv, Dnipropetrovsk, Zaporizhzhya, Lviv dhe provincën Volyn para orës 9 të mëngjesit të sotëm, duke çuar në ndërprerje.

Temperaturat pritet të ulen deri në -4 gradë celsius në Kharkiv sonte, sipas Met Office.

Ukrenergo tha se ata "po punonin vazhdimisht për të rivendosur objektet e dëmtuara të prekura nga sulmet e armikut", por "pas çdo sulmi të mëpasshëm nga rusët në infrastrukturën energjetike, rikuperimi bëhet gjithnjë e më i vështirë dhe zgjat më shumë."

Ata shtuan se sistemet me vlerë 10 gigavat energji ishin nën pushtimin rus, si dhe shumica e centraleve të erës dhe diellore të Ukrainës.

Burimi: Sky News

Të fundit