Flash News

Bota

Çfarë pritet në Turqi pas rizgjedhjes së Erdogan si President?

Çfarë pritet në Turqi pas rizgjedhjes së Erdogan si

Rexhep Tajip Erdogan mund t'i ketë bërë serenadën mbështetësve të tij duke kënduar pa zë pas fitores së tij - por ai është i përsosur kur vjen puna për të luftuar zgjedhjet, shkruan BBC.

Ai e lexoi elektoratin më mirë se anketuesit dhe analistët, të cilët sugjeruan se ai mund të mposhtej nga opozita. Epo, jo këtë herë.

Kundërshtari i tij - Kemal Kilicdaroglu - ishte vetëm katër pikë përqindje prapa tij. Pa dyshim që presidenti Erdogan do të reflektojë për këtë teksa fillon mandatin e tij të tretë në detyrë. Ky komb strategjik i NATO-s ka zgjedhur rrugën e tij, shumica e votuesve kanë zgjedhur një autokrat sezonal dhe jo një demokrat të paprovuar në formën e zotit Kilicdaroglu.

Udhëheqësi i opozitës e drejtoi fushatën e tij si Nice Guy, duke premtuar fillimisht një pranverë të re për Turqinë. Më vonë ai u largua djathtas, duke u zotuar se do t'i dërgonte të gjithë refugjatët në shtëpi. Kjo fitoi mbështetjen e tij shtesë nga nacionalistët, por jo mjaftueshëm.

Udhëheqësi i Turqisë, Erdogan ka një lidhje me ndjekësit e tij që daton 20 vjet më parë. Shumë janë konservatorë fetarë si ai. Ata kanë ngelur me të përmes hiperinflacionit, duke i dhënë atij edhe pesë vite të tjera.

Ndërsa u shpall rezultati i balotazhit, rrugët e kryeqytetit Ankara ishin mbushur me flamuj turq duke brohoritur mbështetësit e Erdoganit. Një numër i madh u dyndën në pallatin e tij presidencial të ndërtuar me porosi me 1000 dhoma plus. Rivali i tij kishte premtuar se do ta vinte në përdorim publik.

Mesazhi i zgjedhjeve është se shumë preferojnë "një djalë të ashpër sesa një djalë të mirë." Opozita e vendit është mavijosur keq dhe Kremlini po feston.

Ky është rezultati që dëshironte Presidenti Vladimir Putin - nuk është çudi që ai ishte një nga të parët që i ofroi urimet e tij liderit turk. Putin bëri atë që mundi për të anuar peshoren në favor të tij, duke përfshirë shtyrjen e një pagese prej 600 milionë dollarësh (486 milionë funte) për gazin natyror rus.

Ata që donin ndryshim këtu - pothuajse 48% e votuesve - do të jenë të zhgënjyer dhe ndoshta të frikësuar.

Shumë parashikojnë se do të ketë më shumë fe dhe më pak liri në jetën publike të kësaj republike laike, e cila do të shënojë njëqindvjetorin e saj në tetor.

Turqia tani është një komb i ndarë me një ekonomi të thyer. Kritikët thonë se presidenti nuk ka zgjidhje për asnjërën.

Dhe ku i lë rezultati i zgjedhjeve fqinjët e Turqisë dhe aleatët e saj në NATO? Ata do të jenë vigjilentë, duke e ditur se presidenti Erdogan shpesh duket se shijon përmbysjen e rendit ndërkombëtar të vendosur.

Të fundit