Flash News

Bota

"Ferri në tokë", ushtarët ukrainas përshkruajnë situatën në frontin lindor

"Ferri në tokë", ushtarët ukrainas

Pyjet dhe qytetet e djegura u dogjën. Kolegët me gjymtyrë të prera. Bombardimet kaq të pamëshirshme e vetmja mundësi është të shtrihesh në një llogore, të presësh dhe të lutesh.

Ushtarët ukrainas që kthehen nga linjat e frontit në rajonin e Donbasit të Ukrainës lindore, ku Rusia po kryen një ofensivë të ashpër, e përshkruajnë jetën gjatë asaj që është kthyer në një luftë rraskapitëse rrënimi si apokaliptike.

Në intervistat me Associated Press, disa u ankuan për organizim kaotik, dezertime dhe probleme të shëndetit mendor të shkaktuara nga granatimet e pamëshirshme. Të tjerë folën për moralin e lartë, heroizmin e kolegëve të tyre dhe përkushtimin për të vazhduar luftën, edhe pse rusët e pajisur më mirë kontrollojnë më shumë zonën e luftimit.

Lt. Volodymyr Nazarenko, 30 vjeç, komandanti i dytë i Batalionit Svoboda të Gardës Kombëtare të Ukrainës, ishte me trupat që u tërhoqën nga Sievierodonetsk me urdhër të udhëheqësve ushtarakë.

Gjatë një beteje njëmujore, tanket ruse fshinë çdo pozicion të mundshëm mbrojtës dhe e kthyen një qytet me një popullsi prej 101,000 banorësh të paraluftës në "një shkretëtirë të djegur", tha ai.

“Na sulmonin çdo ditë. Nuk dua të gënjej për këtë. Por këto ishin breshëri municionesh në çdo ndërtesë,” tha Nazarenko. "Qyteti u rrafshua në mënyrë metodike."

Në atë kohë, Sievierodonetsk ishte një nga dy qytetet kryesore nën kontrollin ukrainas në provincën Luhansk, ku separatistët pro-rusë shpallën një republikë të panjohur tetë vjet më parë. Në kohën kur erdhi urdhri për t'u tërhequr më 24 qershor, ukrainasit ishin të rrethuar nga tre anët dhe po mbroheshin nga një fabrikë kimike që strehonte edhe civilët.

"Nëse do të kishte një ferr në Tokë diku, ai ishte në Sievierodonetsk," tha Artem Ruban, një ushtar në batalionin e Nazarenkos, nga siguria krahasuese e Bakhmut, 64 kilometra (40 milje) në jugperëndim të qytetit të pushtuar që atëherë. "Forca e brendshme e djemve tanë i lejoi ata të mbanin qytetin deri në momentin e fundit."

"Ato nuk ishin kushte njerëzore në të cilat duhej të luftonin. Është e vështirë t'ju shpjegoj këtë këtu, si ndihen ata tani apo si ishte atje," tha Ruban, duke ndezur sytë në rrezet e diellit. “Aty luftuan deri në fund. Detyra ishte të shkatërronte armikun, pa marrë parasysh çfarë."

Nazarenko, i cili gjithashtu luftoi në Kiev dhe gjetkë në lindje pasi Rusia pushtoi Ukrainën, e konsideron operacionin ukrainas në Sievierodonetsk "një fitore" pavarësisht rezultatit.

Si togeri, ashtu edhe ushtari nën komandën e tij shprehën besimin se Ukraina do të rimarrë të gjitha territoret e pushtuara dhe do të mposht Rusinë. Ata këmbëngulën se morali mbetet i lartë. Ushtarë të tjerë, shumica pa përvojë luftarake përpara pushtimit, ndanë rrëfime më pesimiste, ndërsa këmbëngulnin për anonimitetin ose përdornin vetëm emrat e tyre për të diskutuar përvojat e tyre.

Të fundit