Flash News

Bota

Finlanda: Dy avionë luftarakë rusë MiG-31 shkelën hapësirën tonë ajrore

Finlanda: Dy avionë luftarakë rusë MiG-31 shkelën

Dy avionë luftarakë rusë MiG-31 dyshohet se kanë shkelur hapësirën ajrore finlandeze pranë qytetit bregdetar Porvoo në Gjirin e Finlandës.

Shkelja e dyshuar ndodhi në orën 06:40 GMT të enjten dhe avionët ishin në drejtim të perëndimit, tha shefi i komunikimit i ministrisë së mbrojtjes Kristian Vakkuri, duke shtuar se avioni ishte në hapësirën ajrore finlandeze për dy minuta.

“Thellësia e shkeljes së dyshuar në hapësirën ajrore finlandeze ishte një kilometër”, tha Vakkuri.

Forca ajrore finlandeze dërgoi "një mision fluturimi operacional" dhe identifikoi avionët MiG-31 dhe Roja Kufitare nisi një hetim për shkeljen.

Incidenti ndodhi pasi Finlanda kërkon anëtarësimin në NATO pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

Shërbimi Finlandez i Sigurisë dhe Inteligjencës paralajmëroi në maj se "Rusia ka vullnetin" për të ndikuar në procesin e aplikimit të Finlandës në NATO dhe "përpjekje të ndryshme për ta bërë këtë priten".

Të 30 anëtarët e Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut duhet të bien dakord nëse Finlanda dhe Suedia, të pranohen. Ratifikimi mund të zgjasë deri në një vit.

Të fundit