Flash News

Bota

Franca ‘gëlon’ nga protestat, Macron heq orën luksoze gjatë intervistës televizive

Franca ‘gëlon’ nga protestat, Macron heq orën luksoze

Presidenti francez Emmanuel Macron është kritikuar pasi hoqi një orë luksoze gjatë një interviste për ndryshimet e pensioneve.

Franca është përfshirë nga protesta dhe greva për vendimin e Macron për të rritur moshën e pensionit nga 62 në 64.

Përfaqësuesit e Macron thanë se presidenti hoqi orën sepse ajo "po trokiste mbi tavolinë". Por kritikët e tij kanë pohuar se ora tregon se ai është jashtë kontaktit me publikun, shkruan BBC

Disa pretenduan se ajo vlente deri në 80,000 € (86,000 dollarë; 70,000 £), por Pallati Elysée tha se kjo nuk ishte e saktë.

Incidenti ndodhi gjate një interviste të mërkurën, kur Macron po justifikonte arsyet e tij për heqjen e moshës së pensionit. Teksa mbështeti parakrahët në tavolinë, u dëgjua një zhurmë.

Presidenti më pas vendosi duart nën tavolinë ndërsa vazhdonte të fliste. Kur i riktheu, ora ishte hequr.

Ekipi i tij këmbënguli se heqja ishte krejtësisht e paqëllimshme. Por ora që mungonte tërhoqi shpejt vëmendjen e kritikëve të tij.

Macron është kritikuar prej kohësh nga rivalët e tij politikë për mbështetjen e të pasurve.

Në shkurt, ai u sulmua pasi i dha Jeff Bezos, një prej njerëzve më të pasur në botë, nderin më të lartë të Francës, ndërsa njerëzit ishin në rrugë duke protestuar për të ardhmen e tyre financiare.

Të fundit