Flash News

Bota

Frika nga varianti Omicron, Gjermania vendos kufizime të mëdha për të pavaksinuarit

Frika nga varianti Omicron, Gjermania vendos kufizime të mëdha

Udhëheqësit kombëtarë dhe rajonalë të Gjermanisë kanë rënë dakord të ndalojnë njerëzit e pavaksinuar nga pjesa më e madhe e jetës publike në një përpjekje për të shmangur një valë të katërt të Covid-19.

Kancelarja në largim Angela Merkel i përshkroi masat me shtrirje të gjerë si një akt "solidariteti kombëtar".

Vetëm ata që janë vaksinuar ose shëruar së fundmi nga Covid do të lejohen në restorante, kinema, ambiente të kohës së lirë dhe shumë dyqane.

Vaksinimet mund të bëhen të detyrueshme deri në shkurt, shtoi kancelarja.

Ekziston gjithashtu një shqetësim në rritje për përhapjen e variantit Omicron, për të cilin zyrtarët shëndetësorë të BE-së paralajmërojnë se ka të ngjarë të shkaktojë mbi gjysmën e të gjitha rasteve me Covid në muajt e ardhshëm, shkruan BBC.

Merkel tha se spitalet ishin shtrirë deri në pikën që pacientët duhej të zhvendoseshin në zona të ndryshme për trajtim. “Duhet thyer vala e katërt dhe kjo ende nuk është arritur”.

“Duke pasur parasysh situatën, mendoj se është e përshtatshme që të miratohet vaksinimi i detyrueshëm”, tha ajo, ndërsa bëri të qartë se kjo duhet të miratohet nga parlamenti.

Pasardhësi i saj Olaf Scholz, i cili pritet të marrë postin e kancelarit të mërkurën e ardhshme, ka thënë se ai e mbështeste masën në fjalë, pasi kryetari i bashkisë së Berlinit, Michael Müller, tha se shumica dërrmuese e rasteve me Covid i përkisnin njerëzve të pavaksinuar.

Të fundit