Flash News

Bota

Fundoset anija me emigrantë në Mesdhe, të paktën 43 viktima

Fundoset anija me emigrantë në Mesdhe, të paktën 43 viktima
Foto Ilustruese

Organizata Botërore për Emigracionin bën me dije se 43 persona humbën jetën ndërsa 10 të tjerë arritën të shpëtoheshin pas mbytjes së një anijeje që transportonte emigrantë nga Afrika perëndimore në brigjet e Libisë.

Raportohet se anija u përmbys për shkak të kushteve të këqija të motit, motori i saj u ndal, vetëm disa orë pasi ishte nisur nga qyteti libian i Zaëya.

10 të mbijetuarit, kryesisht nga Cote d’Ivoire, Nigeria, Gana dhe Gambia, raportuan se ata që u zhdukën ishin të gjithë burra me origjinë nga Afrika Perëndimore.

Sipas UNHCR kjo është tragjedia e parë me emigrantë që përgjak detin Mesdhe për vitin 2021.

IOM dhe UNHCR përsëritën thirrjen e tyre ndaj bashkësisë ndërkombëtare për një ndryshim urgjent në qasjen ndaj situatës në Mesdhe. Kjo përfshin përfundimin e kthimeve në portet e pasigurta, krijimin e një mekanizmi të sigurt dhe të parashikueshëm të zbarkimit të ndjekur nga një shfaqje e prekshme e solidaritetit nga shtetet evropiane me vendet që marrin numër të lartë të mbërritjeve.

Ditari politik

Të fundit