Flash News

Bota

Gjendet helikopteri i djegur, presidenti dhe ministri i Jashtëm i Iranit humbin jetën

Gjendet helikopteri i djegur, presidenti dhe ministri i Jashtëm i Iranit

Një helikopter që transportonte presidentin iranian Ebrahim Raisi, ministrin e jashtëm të vendit dhe zyrtarë të tjerë u rrëzua në kufijtë malor veriperëndimor të Iranit të dielën.

Një operacion masiv shpëtimi në një pyll të mbuluar me mjegull nisi për të gjetur të zhdukurit.

Të hënën, Raisi dhe të tjerët në bord mbetën të zhdukur më shumë se 12 orë pas rrëzimit, pamjet e të cilit u panë nga droni turk.

Ekipet e shpëtimit shkuan në vendngjarje.

Incidenti vjen pasi Irani nën drejtimin e Raisit dhe Udhëheqësit Suprem Ayatollah Ali Khamenei nisi një sulm të paprecedentë me dron dhe raketa mbi Izraelin muajin e kaluar dhe e ka pasuruar uraniumin më afër se kurrë niveleve të nivelit të armëve.

Irani është përballur gjithashtu me vite të tëra me protesta masive kundër teokracisë së tij shiite mbi një ekonomi të sëmurë dhe të drejtat e grave – duke e bërë momentin shumë më të ndjeshëm për Teheranin dhe të ardhmen e vendit pasi lufta Izrael-Hamas ndez Lindjen e Mesme më të gjerë.

Të fundit