Flash News

Bota

Çfarë po ndodh me ajrin në New York?

Çfarë po ndodh me ajrin në New York?

Tymi i dendur nga zjarret e furishme të pyjeve kanadeze ka mbuluar një pjesë të Amerikës së Veriut duke shkaktuar një ajër të pashëndetshëm, duke ndërprerë gjithçka nga udhëtimi ajror deri te shfaqjet në Broadway dhe duke sjellë kujtime shqetësuese të pandemisë Covid-19.

Autoritetet paralajmëruan miliona njerëz në lindje të SHBA-së dhe Kanadasë të mërkurën, ndërsa një re e ushqyer nga qindra zjarre përfshiu jugun, duke pllakosur zonat shumë të populluara nga Otava në Washington.

Në qytetin e New York, cilësia e ajrit u rendit si më e keqja nga çdo zonë e madhe urbane në botë të mërkurën, duke kaluar në krye të New Delhit, sipas indeksit IQAir World Air Quality. Ndërsa ndotja e ajrit nga zjarri i pyjeve është bërë një problematikë e rregullt në bregun perëndimor të SHBA në vitet e fundit, ajo ka qenë shumë më pak e zakonshme në bregun lindor. Banorët u shfaqën të befasuar nga fillimi i saj i papritur dhe dramatik. Shumë vendosën maskat që kishin hequr kohët e fundit nga koronavirusi.

Shkollat në New York dhe Washington anuluan aktivitetet në natyrë, ndërsa rregullatori i aviacionit amerikan pati "vonesa tokësore" për fluturimet në Filadelfia, Newark, New Jersey dhe aeroportet LaGuardia të New Yorkut, pasi kishte "dukshmëri të ulët" për pilotët. Në Broadway, aktorja Jodie Comer u largua disa minuta nga skena në një shfaqje matinee, duke u ankuar se nuk mund të merrte frymë.

“Dje, njujorkezët panë dhe nuhatën diçka që nuk na ka ndikuar kurrë në këtë shkallë më parë”, tha Eric Adams, kryebashkiaku i qytetit, të mërkurën, ndërsa një mjegull e frikshme mbuloi monumente të tilla si Statuja e Lirisë dhe Stadiumi Yankee.

Adams u bëri thirrje banorëve të qëndrojnë brenda dhe të mbajnë dritaret e tyre të mbyllura. Edhe nëse situata do të përmirësohej në ditët në vijim, Adams paralajmëroi se episodet e përsëritura ishin të mundshme në të ardhmen për shkak të ndryshimeve klimatike, duke thënë: "Ndërsa kjo mund të jetë hera e parë që ne kemi përjetuar diçka të tillë në këtë përmasa". . . nuk do të jetë e fundit.” Kanadaja ka patur një sezon aktiv të zjarreve në shumicën e 10 provincave dhe territoreve të saj për pjesën më të madhe të muajit të kaluar.

Të fundit