Flash News

Bota

Gjermania arreston dy shtetas gjermano-rusë, dyshohet se po planifikonin sulme për Rusinë

Gjermania arreston dy shtetas gjermano-rusë, dyshohet se po planifikonin

Dy shtetas gjermano-rusë janë arrestuar në Gjermaninë jugore me dyshimin se kanë planifikuar sulme sabotuese, duke përfshirë objektet ushtarake amerikane, në atë që zyrtarët e quajtën një përpjekje serioze për të minuar mbështetjen ushtarake për Ukrainën.

Burrat, të quajtur Dieter S dhe Alexander J, dyshohen se kanë vepruar si spiunë rusë në emër të Kremlinit, sipas burimeve të medias gjermane. Prokurorët thanë vetëm se burrat akuzoheshin se punonin për një shërbim sekret të huaj.

Prokurorët polakë dhe ukrainas thanë të enjten se një polak ishte arrestuar me akuzat për spiunim për Rusinë në një komplot të dyshuar për të vrarë presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy.

I identifikuar vetëm si Pawel K, u akuzua se i kishte dhënë informacion inteligjencës ushtarake ruse për aeroportin Rzeszow-Jasionka në Poloninë juglindore, i cili është porta për furnizimet ndërkombëtare ushtarake dhe humanitare për Ukrainën. Zelenskiy shpesh kalon nëpër aeroport në udhëtimet e tij jashtë vendit.

Zyra e prokurorit gjerman tha se të dyshuarit u arrestuan të mërkurën në qytetin e vogël të Bayreuth, shtëpia e festivalit vjetor të operës Richard Wagner. Ai shtoi se shtëpitë dhe vendet e tyre të punës po kontrolloheshin.

Të fundit